Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika Trump’ın seçimi erteleme önerisi oldukça sakıncalı

Trump’ın seçimi erteleme önerisi oldukça sakıncalı

0
Trump’ın seçimi erteleme önerisi oldukça sakıncalı

Amerika için ciddi sonuçları olacak, ama bunu yapacak gücü yok!

ABD Başkanı Donald Trump, 30 Temmuz 2020’de Washington’daki Beyaz Saray’da düzenlenen bir basın toplantısında konuştu. Trump, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelendiği günün erken saatlerindeki önerisinden Perşembe öğleden sonra geri çekilmeyi reddetti. ve üst düzey Cumhuriyetçiler hızla reddetti.

Koronavirüs pandemisi küresel ekonomileri parçalamaya ve yaşamları aksatmaya devam ettikçe, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasi manzarayı, özellikle de 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniden şekillendirmesi muhtemeldir.

Perşembe günü bir dizi tweet’te Başkan Donald Trump 3 Kasım Salı günü yapılması planlanan seçimi ertelemeyi önerdi. Amerikan anayasasına göre cumhurbaşkanının oylamayı erteleme gücü yok. Bu karar Kongre’ye aittir.

ABD’de yükselişte olan COVID-19’un endişe verici yayılımı nedeniyle, çoğu eyalet sosyal mesafe önlemi olarak şahsen oylama yerine postayla oy kullanmayı tercih edebilir. Trump, tweet’lerinde, Kasım ayında yapılacak seçimlerde oy verme nedeniyle “tarihin en yanlış ve hileli seçim” olacağını söyledi.

“ABD için büyük bir utanç olacak. İnsanlar uygun, emniyetli ve güvenli bir şekilde oy kullanana kadar seçimi erteleyin ”diye ekledi.

Tabii ki, Trump’ın posta oylamasının hileli olacağı iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt yok. Ancak, eşi görülmemiş önerisi, koronavirüsün seçimleri nasıl etkilediğini gösteriyor. Birincisi, Başkan Trump, yeniden seçim şansının giderek azaldığı konusunda her zamankinden daha endişeli görünüyor. ABD’li analistler, COVID-19’un patlak vermesine verdiği kötü yanıtın, virüsün ülkede geniş ve hızlı bir şekilde yayılmasına yol açmış olabileceğini öne sürüyor.

Son anketlerde cumhurbaşkanının azalan reyting onayı, rakibi eski senatör Joe Biden’in Beyaz Saray yarışında artan şansını gösteriyor.

İkincisi, ABD başkanının seçimleri erteleme önerisi de daha ciddi bir tutumun işareti olabilir. Trump, postayla oylamanın ‘yanlış’ veya en kötü ‘hileli’ olabileceği iddiasına dayanarak sonuçlara itiraz edebilir. Sonuçları kabul etmeyi reddederse ve Biden kazanırsa, Trump ABD’yi daha önce görülmemiş bir siyasi ve ekonomik krize sokabilir.

Amerikan toplumu bugün olduğu gibi asla kutuplaştırılmamıştır. Son Black Lives Matter protestoları, ABD’nin hala renkli çizgilere bölündüğünü gösterdi. Aynı şey, Beyaz Saray’da kalma hakkı olarak gördüklerini savunmak için aşırılıklara gitmeye istekli olabilecek Trump’ı destekleyen önemli toplum kesimi için de söylenebilir.

Böyle bir kriz, koronavirüsün yıkıcı etkisinden kurtulmak için mücadele eden bir ekonomiye ölümcül bir darbe indirecektir. Perşembe günü yayınlanan en son veriler, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte virüsün yayılmasını da içeren ekonomik kapanış nedeniyle yüzde 32 düştüğünü gösterdi. Beyaz Saray’ı içeren ciddi bir siyasi kriz kuşkusuz ekonomiye onarılamaz bir zarar verecektir.

Trump’ın seçimi erteleme önerisi sakıncalı olarak görülüyor. Umarım, yeniden düşünür. Ve neyse ki, karar onun değil.

Kaynak: Gulf News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz