Trump yönetimi istihbarat bilgilerini seçim kampanyalarında kullanmış

Amerika’da yayımlanan Politico dergisi, milli istihbarat Başkanı John Ratcliffe Trump’ın seçim kampanyasına destek amacıyla İran’la ilgili istihbaratı kullandığını ifşa etti.

Konu hakkında bir rapor yayımlayan Politico dergisi, Amerika milli istihbarat örgütü Başkanı John Ratcliffe İran’ın ABD başkanlık seçimlerine karıştığı iddiasında Amerikalı istihbarat örgütlerinin değerlendirmelerinin dışında bir iddiayı ileri sürdüğünü ifşa etti.

Ratcliffe İran İslam Cumhuriyeti ABD Başkanı Donald Trump’a zarar vermek üzere Amerika halkını tehdit içeren emailler gönderdiğini iddia etmişti, oysa bu iddia Ratcliffe’in Amerika’nın diğer istihbarat örgütleri ile hazırladığı ortak bildiriye aykırı olduğu ortaya çıktı.

Konu hakkında açıklama yapan Amerikalı iki üst düzey yetkili Ratcliffe’in bu iddiası FBI şefi ve iç güvenlik bakanlığı yetkilileri ile hazırladıkları ortak bildiride yer almadığı anlaşıldığını belirtti.

Ratcliffe, İran bu emailleri Trump’a zarar vermek üzere gönderdiğini iddia etmişti. Ratcliffe’in bu sözleri demokrat parti liderlerinin tepkisi ile karşılaştı. ABD senatosunda demokrat azınlığın lideri Chuck Schumer, senatoda düzenlenen istihbarat oturumlarında duydukları Ratcliffe’in iddiasıyla örtüşmediğini belirtti.

Amerikalı yetkililer son aylarda sürekli İran, Rusya ve Çin’i ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışmakla suçluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD'nin ham petrol stokları arttı

Next Article

Trump zaferini erken açıklama hevesinde

Related Posts