Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump, Manhattan bölgesinden vergi iadesi celbini engellemedi

Başkan, vergi beyannamelerine yönelik mahkeme celbinin aşırı geniş ve siyasi amaçlı olduğunu iddia etmişti.

Çarşamba günü bir federal temyiz mahkemesi, Donald Trump’ın Manhattan bölge savcısının Amerika Birleşik Devletleri başkanı ve işleriyle ilgili bir ceza soruşturması için sekiz yıllık vergi beyannamesi almasını engelleme çabasını reddetti ancak Trump’ın avukatı karara itiraz edeceğini söyledi.

Açıklanan kararda, Manhattan’daki İkinci ABD Temyiz Mahkemesi, Trump’ın Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance’den gelen bir mahkeme celbinin aşırı geniş olduğu veya onu taciz etmek için kötü niyetle verildiği yönündeki suçlamalarını reddetti.

Mahkeme ayrıca, Trump’ın ABD Yüksek Mahkemesine itiraz etmesi durumunda tarafların kararlaştırdığı şekilde mahkeme celbinin uygulanmasının durdurulabileceğini söyledi.

Trump, kaybederse temyize gideceğinin sinyalini vermişti. 3 Kasım’da yeniden seçilmek istiyor.

Duruşmanın ardından Trump’ın avukatı Jay Sekulow, Yüksek Mahkeme’de kalmak için dava açacaklarını söyledi.

Vance, büyük jüri celbini Trump’ın uzun süredir muhasebe firması olan Mazars’ı ABD’ye verdi.

Başkan, kişisel ve kurumlar vergisi beyannameleri için mahkeme celbinin, Vance’in otoritesini ve yetkisini aşan, dünya çapındaki ticari çıkarlarını hedefleyen, aşırı geniş ve politik olarak motive edilmiş bir “balıkçılık gezisi” olduğunu iddia etmişti.

Temyiz mahkemesinin kararında, The New York Times’da 28 Eylül’de yayınlanan ve Trump’ın hem 2016 hem de 2017’de 750 dolar federal gelir vergisi ödediğini ve önceki 15 yılın 10’unda gelir vergisi olmadığı açıklandı.

Trump, milyonlarca dolar vergi ödediğini ancak amortisman ve vergi kredisi almaya hakkı olduğunu tweet atarak Times raporundaki bulguları reddetti.

Beyaz Saray’ı işgal eden altı selefinin aksine, vergi beyannamelerini halka açık hale getirmeye uzun süre direndi.

Temyiz mahkemesi panelindeki üç yargıç da Demokrat cumhurbaşkanları tarafından atandı. Trump bir Cumhuriyetçidir, Vance ise Demokrattır.

Vance’in soruşturması iki yıldan fazla bir süre önce başladı ve başkanın eski avukatı olan Michael Cohen’in 2016 seçimlerinden önce Trump’la cinsel ilişkiye girdiklerini söyleyen iki kadına ödediği  para ödemelerine odaklandı.

Bölge savcısı, son mahkeme başvurularında, soruşturmasının artık daha kapsamlı olduğunu ve banka, vergi ve sigorta dolandırıcılığının yanı sıra iş kayıtlarının tahrif edilmesine odaklanabileceğini öne sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar