Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump, iktidarı bırakma sözü vermedi

ABD Başkanı, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Playboy dergisinin Beyaz Saray muhabiri Brian Karem’in “Seçimden sonra iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini garanti ediyor musunuz?” sorusuyla karşılaştı. Trump, korona virüsü krizi nedeniyle posta yoluyla kullanılacak oylarda hile yapılacağı iddiasını yineleyerek şu yanıtı verdi: “Ne olacağını göreceğiz, bunu biliyorsunuz. Oy pusulaları konusunda bir süredir güçlü şikâyetlerim var ve pusulalar bir felaket.”
Trump, Karem’in “Bunu anlıyorum ama insanlar isyan halinde. Barışçıl bir iktidar geçişini garanti ediyor musunuz?” diye ısrar etmesi üzerine de geri adım atmadı. Posta yoluyla oy kullanılmaması halinde seçimi kendisinin kazanacağını savunan Trump, “[O] Pusulalardan kurtulun ve barışçıl bir – esasında geçiş olmayacak. Devamlılık olacak. Pusulalar kontrolden çıktı. Bunu biliyorsunuz. Bunu herkesten iyi kim biliyor, biliyor musunuz? Demokratlar bunu herkesten iyi biliyor” dedi.
ABD Başkanı’nın bu sözleri tepki çekti. Soruyu soran Karem, Twitter hesabından “Bu, hayatımda sorduğum herhangi bir soruya aldığım en korkutucu yanıt. Hüküm giymiş katillere daha fazla empati besleyerek röportaj yaptım. Donald Trump iç savaşı savunuyor” yorumunu yaptı.
Joe Biden Trump’ın sözlerini ‘mantıksız’ olarak nitelerken, Demokrat adayın kampanya ekibinden yapılan açıklamada “ABD hükümeti, başkasının mülküne izinsiz girenleri Beyaz Saray’dan çıkarma becerisine sahiptir” denildi.
Eski bir başkan adayı ve Trump’ı eleştiren Cumhuriyetçilerden  Mitt Romney de, “İktidarın barışçıl şekilde devredilmesi, demokrasinin temelidir. Bu yaşanmazsa Belarus olursunuz. Bir başkanın bu anayasal garantiye saygı duymayacağına dair en ufak bir ima bile düşünülemez ve kabul edilemezdir” tepkisini gösterdi./

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar