Trump, iktidarı bırakma sözü vermedi

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerini Demokrat rakibi Joe Biden’ın kazanması halinde seçim sonuçlarını tanımayacağını söyledi. Trump, kaybetmesi halinde iktidarı ‘barışçıl bir şekilde teslim edip etmeyeceğine’ ilişkin soruya doğrudan yanıt vermeyi reddederek, “Ne olacağını göreceğiz” dedi.

ABD Başkanı, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Playboy dergisinin Beyaz Saray muhabiri Brian Karem’in “Seçimden sonra iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini garanti ediyor musunuz?” sorusuyla karşılaştı. Trump, korona virüsü krizi nedeniyle posta yoluyla kullanılacak oylarda hile yapılacağı iddiasını yineleyerek şu yanıtı verdi: “Ne olacağını göreceğiz, bunu biliyorsunuz. Oy pusulaları konusunda bir süredir güçlü şikâyetlerim var ve pusulalar bir felaket.”
Trump, Karem’in “Bunu anlıyorum ama insanlar isyan halinde. Barışçıl bir iktidar geçişini garanti ediyor musunuz?” diye ısrar etmesi üzerine de geri adım atmadı. Posta yoluyla oy kullanılmaması halinde seçimi kendisinin kazanacağını savunan Trump, “[O] Pusulalardan kurtulun ve barışçıl bir – esasında geçiş olmayacak. Devamlılık olacak. Pusulalar kontrolden çıktı. Bunu biliyorsunuz. Bunu herkesten iyi kim biliyor, biliyor musunuz? Demokratlar bunu herkesten iyi biliyor” dedi.
ABD Başkanı’nın bu sözleri tepki çekti. Soruyu soran Karem, Twitter hesabından “Bu, hayatımda sorduğum herhangi bir soruya aldığım en korkutucu yanıt. Hüküm giymiş katillere daha fazla empati besleyerek röportaj yaptım. Donald Trump iç savaşı savunuyor” yorumunu yaptı.
Joe Biden Trump’ın sözlerini ‘mantıksız’ olarak nitelerken, Demokrat adayın kampanya ekibinden yapılan açıklamada “ABD hükümeti, başkasının mülküne izinsiz girenleri Beyaz Saray’dan çıkarma becerisine sahiptir” denildi.
Eski bir başkan adayı ve Trump’ı eleştiren Cumhuriyetçilerden  Mitt Romney de, “İktidarın barışçıl şekilde devredilmesi, demokrasinin temelidir. Bu yaşanmazsa Belarus olursunuz. Bir başkanın bu anayasal garantiye saygı duymayacağına dair en ufak bir ima bile düşünülemez ve kabul edilemezdir” tepkisini gösterdi./

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Çarpıcı rapor! ABD ve Avrupalı müttefikleri bölgedeki ateşi körüklüyor

Next Article

ABD Uzay Kuvvetleri Orta Doğu'ya konuşlandırıldı

Related Posts
Devamı

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar yeniden başladı! ABD’nin işine gelmedi

Azerbaycan, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırda kapsamlı provokasyonda bulunduğunu açıkladı. Bu saldırıların ardından Azerbaycan'dan sert misilleme geldi. Çatışmadan rahatsız olan ABD Dışişleri Bakanı, Ermenistan lideri Paşinyan ile görüştü. Mevcut durumu "kabul edilemez" olarak nitelendiren Blinken, "Her türlü askeri çatışmaya derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.