Trump, COVID-19 teşhisinden bu yana ilk halka açık etkinlik gerçekleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump, COVID-19 testinin pozitif çıkmasından on gün sonra Beyaz Saray’daki destekçilerine seslendi. Donald Trump, COVID-19…
U.S. President Donald Trump gestures as he stands on a White House balcony speaking to supporters gathered on the South Lawn for a campaign rally that the White House is calling a “peaceful protest” in Washington, U.S., October 10, 2020. REUTERS/Tom Brenner
ABD Başkanı Donald Trump, COVID-19 testinin pozitif çıkmasından on gün sonra Beyaz Saray’daki destekçilerine seslendi.

Donald Trump, COVID-19 teşhisi konulmasından bu yana ilk halka açık etkinliğini gerçekleştirdi çünkü Amerika Birleşik Devletleri başkanı, 3 Kasım seçimleri öncesinde kampanyaya devam etmeye uygun olduğunu halka göstermeye çalışıyor.

Trump, cumartesi öğleden sonra Beyaz Saray balkonundan, ülkedeki “kanun ve düzen” meselelerinden bahsettiği, tezahürat yapan birkaç yüz destekçiden oluşan kalabalığa hitap ederken maske takmıyordu.

Trump: ‘Sizi ağırlamaktan onur duyuyorum. Buna Beyaz Saray’da, kolluk kuvvetlerinin inanılmaz erkek ve kadınlarını ve bizimle çok iyi çalışan tüm insanları desteklemek için barışçıl bir protesto diyoruz”dedi.

Konuşma, Beyaz Saray doktoru Sean Conley’in, başkanın COVID-19 pozitif testinden 10 gün sonra cumartesi günü bir kez daha halka açık etkinlikler düzenleyebileceğini söylemesinden sonra geldi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), COVID-19 ile enfekte olan kişilerin, semptomlarının iyileşmesi ve en az 24 saat boyunca ateşi olmaması koşuluyla, semptomları ilk ortaya çıktıktan 10 gün sonra başkalarını görebildiklerini söylüyor.

Ancak halk sağlığı uzmanları, yeni korona virüsün potansiyel yayılmasını önlemek için toplulukların maske takmadıkları büyük halka açık etkinlikler düzenlemeye karşı uyarıda bulundu ve bazı gözlemciler Trump’ın Cumartesi günkü konuşmasını yapma kararını sorguladı.

Ülkenin en iyi bulaşıcı hastalık uzmanı Dr Anthony Fauci Cuma günü, geçtiğimiz ay Beyaz Saray Rose Garden’da Trump’ın Yüksek Mahkeme adayı Amy Coney Barrett için düzenlenen bir olayın, çok sayıda insanı etkilediğine inanılan bir “süper yayıcı olay” olduğunu söyledi.

Fauci: “Koşullar göz önüne alındığında süper yayıcı bir olay gördüğüme şaşırmadım. Kalabalık ve maske takmayan bir ortam vardı.’ dedi.

Fauci, The Associated Press haber ajansına verdiği demeçte: ‘Bir salgın görmek şaşırtıcı değil.’ diye ekledi.

CNN siyasi muhabiri Maeve Reston, Beyaz Saray güvenlik protokollerinin, Trump’ın COVID-19 için pozitif test etmesinden bu yana pek değişmediğini söyledi. İsimsiz bir kaynak CNN’e cumartesi günkü etkinlik katılımcılarının sıcaklık kontrollerine tabi tutulacağını söyledi.

Reston, “Ancak, hastalığın yayılmasını önlemek söz konusu olduğunda, Beyaz Saray, Cumartesi protokolleri 26 Eylül Gül Bahçesi olayından pek farklı görünmeyen temel halk sağlığı önlemlerini hala ihlal ediyor gibi görünüyor” dedi.

Ancak cumartesi günü Trump, ABD’yi salgına karşı zafer kazanmış olarak göstermeye çalıştı. Bugüne kadar 210.000’den fazla ABD vatandaşını öldüren COVID-19’un “ortadan kaybolduğunu” ve kalabalığa “harika hissettiğini” söyledi.

Trump: “Amerikan ruhunun gücüyle, bilimin ve tıbbın her şeyden çok Çin virüsünü kesin olarak ortadan kaldıracağını düşünüyorum. dedi. Yeni koronavirüse atıfta bulunmak için yabancı düşmanı bir cümle kullanan Trump, tüm dünyada bundan kurtulacağız” diyerek sözlerine son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD, Suriye'yi büyük çaplı yangınları söndürmek için 'harekete geçmeye' çağırıyor

Next Article

ABD Lübnan’a yeni bir site inşa edecek

Related Posts
Devamı

Amerika’da aşırı sağcı tehlikesinin büyümesi 

Amerika basını Pazar günü sabahın erken saatlerinde ülkenin Doğusunda bulunan New York eyaletinin kuzeyinde Buffalo şehrinde kör saldırıda insanların vurulduğunu duyurdular. Güvenlik güçleri kendini üstün beyaz zanneden birinin bir markette ateş açtığını polis ile çatışmanın ardından tutuklandığını belirtti.