Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki son çatışmalar hakkında çarpıcı yorumlar yaptı

ABD Başkanı Donald Trump Pazar günü yaptığı açıklamada, “ABD’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasında patlak veren şiddeti durdurmaya çalıştığını” söyledi.

Trump, Beyaz Saray basın toplantısında: “Durumu yakından izliyoruz. Bu bölgede çok iyi ilişkilerimiz var. Bunu durdurabilecek miyiz göreceğiz.” Dedi.

Pazar günü erken saatlerde ABD, Azerbaycan ve Ermenistan’ı Karabağ bölgesinde ateşkesi sürdürmeye ve müzakerelerin yeniden başlamasına çağırdı ve son çatışmalardan sonra kayıplar nedeniyle üzüntü duyduğunu ifade etti.

Washington, özellikle, çatışma taraflarını, “Mümkün olan en kısa sürede esaslı müzakerelere geri dönmek” amacıyla, Fransa ve Rusya’yı da içeren Minsk Grubu eş başkanlarıyla işbirliği yapmaya çağırdı.

Pazar sabahı erken saatlerde iki ülke arasındaki askeri çatışmalar sonucunda, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki tüm temas hattı boyunca bir karşı saldırı başlattığını açıkladı.

Pazar günü Azerbaycan parlamentosu, silahlı yükselişin ortasında başkent Bakü de dahil olmak üzere bir dizi bölge ve şehirde sıkıyönetim uygulanmasını onayladı.

Ermenistan ise Karabağ bölgesindeki tırmanışa karşı 55 yaşın altındakiler için ülkede genel seferberliği ilan etti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, ön raporda 16 askerin öldüğünü ve 100’den fazla askerin yaralandığını söyledi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da Azerbaycan güçleri arasında 11 zırhlı araç, iki helikopter ve üç insansız hava aracı olmak üzere maddi ve insani kayıplar yaşandığını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar