Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump, Amerikadaki Koronavirüs ölümleriyle ilgili: ‘Durum bu’

Trump, röportaj sırasında yaptığı açıklamada, sivil hakların ikonu olan John Lewis’i de küçümsedi.

Başkan Donald Trump, röportaj sırasında yine seçimde kullanılması düşünülen posta oylarının kullanılmasını sorguladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geniş kapsamlı bir röportajda, ülkedeki koronavirüs salgınının kontrol altında olduğunu söyledi. Yakın zamanda ölen kongre üyesi ve sivil haklar simgesi John Lewis’i küçümsedi ve yine yaklaşan seçimlerde posta ile gönderimi ile oy  kullanılmasını sorguladı.

Bu tanımlamadaki maksadın ne olduğu sorusuna, Trump şöyle cevap verdi: “Onlar ölüyor, bu doğru. Durum böyleyken böyle, ama bu ‘yapabildiğimiz her şeyi yapmadığımız anlamına gelmiyor. Kontrol edebildiğiniz kadar kontrol altında.”

Trump, “Bunu gerçekten anlayan, hakikaten anlayan insanlar, yaptığımız işin inanılmaz olduğunu söylediler.” dedi.

ABD, dünyadaki herhangi bir ülkenin en fazla teyit edilmiş vakasına ve ölümüne sahipken, Trump, toplam nüfus değil, ülkedeki teyit edilen vakalara karşı ölümlere bakıldığında ölüm sayısının o kadar da önemli olmadığını iddia etti. 

Bugüne kadar, yaklaşık 328 milyonluk bir ülke olan ABD, batı ve güney eyaletlerinde yeni bir artışa rağmen 4.7 milyondan fazla vaka ve 155.000 ölüm olduğu kaydedildi. 

Swan “ABD’nin X nüfusu ve bu nüfusun ölümünün yüzde X’i olduğunu söylemek kesinlikle önemli bir istatistik” diye sorduğunda Trump şöyle cevap verdi: “Hayır, çünkü vakaları kontrol etmelisin.”

John Lewis hakkında yorumlar

Trump ayrıca, 1965 tarihli Oy Hakları Yasası’nı geçerken etkili bir rol oynayan ABD Kongre temsilcisi ve sivil haklar aktivisti Lewis’in ölümünden sonra haklarını ödememe kararını savundu.

Lewis’in mirası ve nasıl hatırlanacağı sorulduğunda, başkan bunun yerine kongrenin Trump’ın 2017 açılışına katılmama kararına odaklandı.

“Gerçekten bilmiyorum … John Lewis’i tanımıyorum. Açılış törenime katılmamayı tercih etti” dedi. “John Lewis ile hiç tanışmadım, aslında inanmıyorum.”

Başkan 28 Temmuz’da pankreas kanserinden ölen Lewis’in ABD Capitol’de eyalette yer aldığı bir anma törenine katılmadı. Lewis ile Temsilciler Meclisi’nde görev yapan Başkan Yardımcısı Mike Pence katıldı.

Swan, Trump’ın Lewis’i “etkileyici” bulup bulmadığını sorduğunda, başkan tekrar rahatsız oldu.

Trump, “Öyle ya da böyle söyleyemem. Bir sürü insanı etkileyici buluyorum, bir sürü insanı etkileyici bulmuyorum.” dedi. “Açılışıma gelmedi, Birlik Devlet konuşmalarıma gelmedi ve bu tabi ki sorun değil, bu onun hakkı.”

Kendisine bu konu üzerine üst üste gelen sorular üzerine Trump şöyle dedi: “O, sivil haklara çok fazla enerji harcayan ve kalbini adamış bir insandı, ancak başkaları da vardı.”

Mayıs ayında Minnesota’da George Floyd’un gözaltındayken öldürülmesinden sonra, haftalarca süren huzursuzlukla alakalı yaşanan tartışmalı röportaj sırasında, Trump, “Hiç kimse siyahi Amerikalılar için benim yaptığımdan daha fazlasını yapmadı” dedi. 

Posta oylama

Başkan ayrıca, Kasım ayı başkanlık seçimleriyle alakalı posta oy kullanımına şüpheyle yaklaşmaya devam ederek, ilgili gecikmelerden dolayı “Bu seçim iki ay sonra sonuçlanabilir” dedi.

“O sırada bir çok şey gerçekleşebilir, özellikle de sıkı marjlarınız olduğunda” dedi. 

Başkan, kanıtlarla desteklenmeyen, posta yoluyla oylamanın yaygın seçmen sahtekarlığına yol açacağı iddiasını bir kez daha yineledi. 

“Birisi bir köpek için oy pusulası aldı. Diğer birisi başka bir şey için oy pusulası aldı. Milyonlarca oyunuz var. Kimse nereye gittiğini bilmiyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar