Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump ABD seçimlerini erteleyebilir mi?

ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 Kasım 2020’de yapılması planlanan başkanlık seçimlerini erteleme fikri, bu kararı almada tek yetki sahibi olan Kongre’nin üyeleri başta olmak üzere birçok tepki aldı.

BBC’nin aktardığına göre Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle birçok eyalette posta yolu ile oy kullanılması halinde ‘2020 seçimlerinin tarihteki en hatalı ve hileli seçim’ olacağını birçok kez dile getirdi.

Trump seçimleri erteleyebilir mi?

1845 yılına dayanan bir yasa uyarınca, ABD başkanlık seçimlerinin her dört yılda bir Kasım ayının ilk salı gününde yapılması şart. Bu nedenle 2020 seçimlerinin 3 Kasım’da yapılması gerekiyor.

Bu tarihin değiştirilmesi, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’da çoğunluk tarafından onaylanması ile mümkün.

Seçimlerin tarihi değişse bile ABD Anayasası, başkanlık döneminin sadece dört yıl sürmesini şart koşuyor. Başka bir deyişle, Trump’ın bakanlık dönemi 20 Ocak 2021’de öğle saatlerinde sona erecek.

Seçimler ertelenirse ne olur?

Seçimlerin planlandığı gün yapılamaması halinde, Trump’ın yerini Yardımcısı Mike Pence’in alması gerekiyor.

Ancak Pence’in görev süresinin de başkan ile aynı gün sona erdiği göz önüne alındığında, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin görevi devralması öngörülüyor. Fakat, Pelosi’nin görev süresinin de Aralık sonunda bitmesi bekleniyor.

Bu senaryoda, başkanlık koltuğu için uygun kişi, Senato’nun geçici Başkanı olan 86 yaşındaki Cumhuriyetçi Chuck Grassley olabilir.

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy de dahil olmak üzere birçok Cumhuriyetçi Kongre üyesi seçimleri erteleme fikrini reddetti.

Temsilciler Meclisi seçimlerini denetleyen Komite’nin Başkanı Demokrat Zou Lofgren de, seçimlerin herhangi bir tarihe ertelenmesine karşı çıkarak, “Bunu hiçbir koşulda tartışmayacağız” dedi.

Trump, geçtiğimiz Perşembe günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’lilerin seçim sonuçlarını günler veya aylar sonra değil oylamanın yapıldığı akşam bilmesi gerektiğini vurguladı.

Son günlerde yapılan anketlere göre bazı eyaletlerde Trump’ın, Demokratların adayı olan rakibi Joe Biden’in gerisinde yer alması dikkat çekiyor.

Ankete katılanlar, ABD yönetiminin koronavirüs salgınını ele alma şekli nedeniyle giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradıklarının altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar