TikTok, Trump yönetiminin ABD yasağını engellemek için dava açtı

TikTok, Washington’daki bir federal yargıçtan, Trump yönetiminin hızla büyüyen sosyal medya ağına yasak getirmesini engellemesini istedi. TikTok ve…
TikTok, Trump yönetiminin ABD yasağını engellemek için dava açtı

TikTok, Washington’daki bir federal yargıçtan, Trump yönetiminin hızla büyüyen sosyal medya ağına yasak getirmesini engellemesini istedi.

TikTok ve ana şirketi ByteDance Ltd., Cuma gecesi Trump’ın uygulamanın ABD’de çalışmasını engellemek için yaptığı son hamlelere meydan okuyan bir şikayette bulundu ve Trump’ın yetkisini aştığını söyleyerek bunu yasanın gerektirdiği şekilde ABD’ye yönelik olağandışı ve olağanüstü bir tehdidi durdurmak yerine politik nedenlerle yaptığını savundu. TikTok, yasağın özgür ifade haklarını da ihlal ettiğini söyledi.

Şikayette, Trump’ın eylemleri milyonlarca Amerikalının kendilerini ifade etmek için bir araya geldiği çevrimiçi bir topluluğu yok edecek. ABD hükümetinin, TikTok’un Amerikalı kullanıcılarının gizliliği ve güvenliğine olan bağlılığını gösteren kanıtları görmezden geliyor ifadelerine yer verildi.

Trump 6 Ağustos’ta uygulama ile işlemleri 45 gün içinde yasaklayacağını söyleyerek, sosyal ağın Çin mülkiyetinin bunu bir ulusal güvenlik tehdidi haline getirdiğini savunan bir idari emir yayınlamıştı. Cuma günü, Trump’ın emrini uygulamak için harekete geçen Ticaret Bakanlığı, hükümetin endişelerini azaltan bir devralma anlaşmasını tamamlayamazsa, TikTok’un ABD’de 12 Kasım’dan itibaren yasaklanacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
iran ve türk entellektüellere yazıklar olsun

Suudî Gazeteci:"İsrail ile neden normalleşmeyelim? Türkiye ve İran bizim için daha büyük bir tehdit!

Next Article
İran Sağlık Bakanı Nemeki, "Hindistanlı bir şirket, ABD'ye 100 milyon koronavirüs aşısının ön satışını yaptı" dedi

Nemeki: Hindistanlı bir şirket ABD'ye 100 milyon koronavirüs aşısının ön satışını yaptı

Related Posts
Devamı

ABD savunma bütçesi kabul edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce veto ettiği 2021 Savunma Bütçesi, Senato'da 3'te 2'nin üzerinde oyla kabul edilerek yasalaştı. Yasada hem Türkiye'nin satın aldığı F-35 savaş uçakları, hem de Türkiye'ye uygulanacak olan CAATSA yaptırımları yer aldı.