Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Suriye, Beşar Esad suikastı nedeniyle Donald Trump’a karşı yasal işlem yapmayı düşünüyor

Suriye Barosu Başkanı Al-Firas Fares, “Sendika Konseyi’nin, Amerikan Başkanı aleyhinde, 2017’de başkan Beşar Esad’ı hedef almadığını bildirmesinden dolayı dava açma fikrini araştıracağını açıkladı.

Fares, Suriye medyasına verdiği demeçte, “Konsey bu fikri onaylarsa, iki hafta sonra yapılacak genel konferansa sunulacak” dedi.

“Bir dava açmanın fizibilitesi, bunun ulusal, hukuki ve medya yönünden yararlılığı ve sadece kendiliğinden veya keyfi bir fikir olmadan veya yalnızca medya incelemesi olmadan ne gibi faydalar elde edileceği incelenecektir.”

Açıklamalarda, Sendika Konseyi’nin “Sadece inceleme amacıyla değil, bir pozisyon kaydedilmiş olsa bile fayda sağlamak için çalışacağını” belirterek, “davayı açmak için bir mahkumiyete ulaşırsak, bir grup seçkin avukattan fikri hazırlamaları istenecek.” dedi.

Fares, Baro Meclisi’nin dava açmaya karar vermesi durumunda davanın nereye açılacağına ilişkin olarak, bu konunun başka ayrıntılara değinmeden çalışmanın bir parçası olacağını vurguladı.

Salı günü ABD Başkanı Donald Trump, 2017’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a suikast yapma olasılığını düşündüğünü ilk kez açıkladı.

Fox News’e verdiği bir röportajda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a suikast yapma şansı olduğunu söyledi, ancak dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis bu fikre karşı çıktı.

Buna karşılık Şam, ABD Başkanı’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı hedef alan açıklamalarını eleştirerek, Washington’u “Amaçlarına ulaşmak için suç işleyen haydutlar” olarak nitelendirdi.

Ayrıca, Rusya’nın Birleşmiş Milletler’deki daimi temsilcisi Vasily Nebenzia, ABD’nin Suriye’deki mevcut kuralı değiştirmeye çalıştığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar