Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika Saeed Khatibzadeh: ABD’nin İran’a Uyguladığı Yaptırımlar Aşırı ve Etkisizdi

Saeed Khatibzadeh: ABD’nin İran’a Uyguladığı Yaptırımlar Aşırı ve Etkisizdi

0
Saeed Khatibzadeh: ABD’nin İran’a Uyguladığı Yaptırımlar Aşırı ve Etkisizdi
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Washington’un İran’a yönelik yaptırımları çılgınca kullanmasının beyhude olduğunu söyledi.

Pazartesi günü haftalık basın toplantısında konuşan Saeed Khatibzadeh, ABD yaptırımlarının sonun eşiğinde olması nedeniyle İran’ın zaferinin çok yakın olduğunu söyledi.

Herhangi bir aracın gereğinden fazla kullanılmasının onu aşındıracağını sözlerine ekleyerek, ABD’nin İran’a karşı yaptırımları “manyakça” kullandığına işaret etti.

Sözcü, yaptırımların İran’ın diğer ülkelerle kendi para birimleriyle ticaretiyle sonuçlandığını belirterek, bunun daha yolun başlangıcı olduğunu ekledi.

Ayrıca, Avrupa’nın taahhütlerinin, ABD’nin iznine rehin alındığını söyleyerek, Avrupa’nın 2015 nükleer anlaşması kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmemesini de kınadı.

Khatibzadeh: “Avrupa ve diğer bazı partiler taahhütlerini yerine getirmede başarısız oldu.  ABD, yaptırımlarına kim itaat ederse, İran, halkına karşı işlenen suçlarda suç ortağı olur.” diye ekledi.

Sözcü, ABD başkanlık seçiminin sonucunun ne olacağı konusunda İran için hiçbir fark yaratmadığını tekrarladı. “Herhangi bir nedenle ve herhangi bir niyetle bölgemize giren herhangi biri, yüzüne tokatı yiyecektir. Dilimiz kudretin dilidir. Washington’la ilişkilerimizdeki dilimiz, Avrupa’nın korku dili gibi bir şey değil. ” dedi.

Ayrıca ABD’yi, İran’ın saldırganlığa tepkisini değerlendirmedeki stratejik hatanın bir kabusa yol açacağı konusunda uyardı.

Khatibzadeh, Eylül ayında İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, ikili ticaretin yasadışı ve tek taraflı ABD yaptırımlarından etkilenmemesi gerektiğini vurgulayarak Avrupa ülkeleriyle ekonomik bağların geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Başkan, ABD yaptırımlarının İslam Cumhuriyeti’nin ilerleme kaydetmesini engelleyemediğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz