Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Rusya: ABD’nin Suriye’ye petrolü satışı uluslararası hukuku ihlal ediyor!

ABD birlikleri, Arap-Kürt Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte, Haseke ve Deyr ez Zor vilayetlerindeki petrol ve gaz yataklarının çevresinde yoğunlaşarak kuzeydoğu Suriye’nin bir bölümü üzerinde kontrolü elinde tutuyor.

Rus ve Suriye orduları, yaptıkları ortak bir açıklamada, Suriyeli Kürtlerle ABD’nin petrol anlaşmasının uluslararası hukuku çiğnediğini ve ABD’nin Şam’ın barış çabalarını baltalamak için yasadışı politikasının örtüsü olarak kullanıldığını bildirdiler.

Açıklamada ek olarak, ABD ve müttefiklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki yasadışı varlığının ülkenin doğal kaynaklarının yağmalanmasına ve gerginliklere yol açtığı belirtildi.

Daha önce, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Senato Dış İlişkiler Komitesine verdiği demeçte, bir ABD petrol firmasının Kürtlerin önderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri tarafından kontrol edilen petrol sahalarını modernize etmek için bir anlaşma sağladığını söyledi.

Şirketin adı açıklanmadı ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı, söz konusu şirketin Delta Crescent Energy olduğunu söyledi.

SDG’ye bağlı ABD birlikleri, Suriye’nin kuzeydoğusundaki ülkenin petrol ve gaz rezervlerinin çoğunu içeren bir kısmının kontrolünü elinde tutuyor.

Suriye hükümeti, ABD’nin oradaki varlığını, egemenliğinin ihlali ve Suriye’nin doğal kaynaklarını ele geçirmeye yönelik yasadışı bir girişim olarak görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar