Rusya: ABD’nin Suriye’ye petrolü satışı uluslararası hukuku ihlal ediyor!

ABD birlikleri, Arap-Kürt Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte, Haseke ve Deyr ez Zor vilayetlerindeki petrol ve gaz yataklarının…

ABD birlikleri, Arap-Kürt Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte, Haseke ve Deyr ez Zor vilayetlerindeki petrol ve gaz yataklarının çevresinde yoğunlaşarak kuzeydoğu Suriye’nin bir bölümü üzerinde kontrolü elinde tutuyor.

Rus ve Suriye orduları, yaptıkları ortak bir açıklamada, Suriyeli Kürtlerle ABD’nin petrol anlaşmasının uluslararası hukuku çiğnediğini ve ABD’nin Şam’ın barış çabalarını baltalamak için yasadışı politikasının örtüsü olarak kullanıldığını bildirdiler.

Açıklamada ek olarak, ABD ve müttefiklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki yasadışı varlığının ülkenin doğal kaynaklarının yağmalanmasına ve gerginliklere yol açtığı belirtildi.

Daha önce, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Senato Dış İlişkiler Komitesine verdiği demeçte, bir ABD petrol firmasının Kürtlerin önderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri tarafından kontrol edilen petrol sahalarını modernize etmek için bir anlaşma sağladığını söyledi.

Şirketin adı açıklanmadı ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı, söz konusu şirketin Delta Crescent Energy olduğunu söyledi.

SDG’ye bağlı ABD birlikleri, Suriye’nin kuzeydoğusundaki ülkenin petrol ve gaz rezervlerinin çoğunu içeren bir kısmının kontrolünü elinde tutuyor.

Suriye hükümeti, ABD’nin oradaki varlığını, egemenliğinin ihlali ve Suriye’nin doğal kaynaklarını ele geçirmeye yönelik yasadışı bir girişim olarak görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Amerikan askerlerinin Afganistan'daki savaş suçlarını soruşturan UCM yetkililerine ABD'den yaptırım

Next Article

Trump'ı maske takmadığı için eleştiren Pelosi'den maskesiz kuaför ziyaretinin görüntülenmesine 'kumpas' tepkisi

Related Posts