Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Portland: Trump destekçileri ‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ protestocularıyla çatışırken 1 kişi öldü

Başkan Trump’ın büyük destekçileri konvoyu, Oregon şehrinde Siyahların Hayatı Önemlidir protestocularıyla çatıştı.

Polis;  Cumartesi günü Portland sokaklarında Başkan Donald Trump’ın büyük destekçileri Siyahların Hayatı Önemlidir protestocularıyla çatışırken bir kişinin vurulmasının ardından öldüğünü bildirdi.

ABD’nin Oregon eyaletindeki Portland, Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden bu yana üç aydan uzun süredir gece protestolarının yapıldığı yer haline geldi.

Cumartesi günü, şehir merkezinde protestocular tarafından yaklaşık 600 araçlık bir konvoyun karşı karşıya gelmesi üzerine çatışmalar başladı.

Portland Polis Bürosu yaptığı açıkalamada; “Portland Polis memurları, Southeast 3rd Avenue ve Southwest Alder Street bölgesinden silah sesleri duyulduğunu, karşılık verildiğini ve göğsünden vurulan bir kurbanı bulduklarını ve kurbanın öldüğünü belirledi,” bildirdi.

Polis, çatışmayı izleyen iki saat içinde protestocular şehir merkezinde toplandı ve ara sıra çatışmalar ve vandalizm yaşandı. Polis, 10 kişinin tutuklandığını söyledi.

Konvoy, tam Cumartesi için planlanan protesto başlarken şehir merkezine geldi. Kaotik sahne, Trump’ın Portland’ı “yasa ve düzen” yeniden seçim kampanyası temasının bir parçası olarak Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyon’daki bir konuşmasında şiddetle istila eden liberal bir şehir olarak adlandırmasından iki gün sonra geldi.

Konvoy, Trump taraftarlarının şehirde yürüyüş yaptığı arka arkaya üçüncü Cumartesi gününü kutladı.

‘Tüm seçenekler masada!’

Pazar günü Trump, Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler’ı ölümden sorumlu tutan ve başkanın destekçilerini Portland’a taşınmaya teşvik ettiği görüldüğüne dair birkaç tweet ve retweet yayınladı.

“BÜYÜK Vatanseverler!” Trump, protestocularla yüzleşmek için Portland’a giden destekçilerinin videosunu paylaşırken yazdı.

İç Güvenlik Sekreteri Vekili Chad Wolf, yerel yetkilileri “topluluklarını korumadaki” başarısızlıkla suçladı.

Wolf, CBS’den Face the Nation’a verdiği demeçte, “Portland yetkililerinden, bu belediye başkanı, bu vali ve bu da yerel kolluk kuvvetlerinin sokaklarında meydana gelen herhangi bir şiddet olayını ele almak için işlerini yapmasını istiyorum,” dedi.

Wolf, protestoları çözmek için “tüm seçeneklerin” masada olduğunu ve federal hükümetin, federal binaları korumak ve polise yardım etmek için Portland ve diğer şehirlere ajanlar göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Federal ajanlar Temmuz ayında Portland şehir merkezindeki varlıklarını artırdıklarında, şehir yazın en büyük protestolarından bazılarını gördü ve her gece binlerce insan ortaya çıktı. Ajanlar geri çekildikten ve eyalet polisi federal binaları iki hafta boyunca korumayı kabul ettikten sonra kalabalık dağıldı.

Trump ve geçen haftaki Cumhuriyetçi kongresindeki diğer konuşmacılar, Demokrat cumhurbaşkanı adayı Joe Biden Kasım ayında kazanırsa, Portland’ı Amerikalılar için nelerin beklediğine dair uyarıcı bir hikaye olacağını ve şiddetli ve distopyan bir geleceği çağrıştırdı.

Idaho’da benzer bir konvoyu koordine eden Trump yanlısı miting organizatörü Boise, Cumartesi günü Twitter’da yayınlanan bir videoda, katılımcıların yalnızca gizli silah taşımaları gerektiğini ve rotanın güvenlik nedeniyle gizli tutulduğunu söyledi.

Konvoy, günün erken saatlerinde bir banliyö alışveriş merkezinde toplanmış ve grup olarak Portland’ın kalbine gitmişti. Şehre vardıklarında protestocular sokakta durup köprüleri kapatarak onları durdurmaya çalıştı.

Sahneden alınan videolar, ara sıra yaşanan çatışmaların yanı sıra, muhaliflere paintball paletlerini ateşleyen ve karşı protestocuların Trump konvoyuna bir şeyler fırlatırken ayı spreyi kullanan Trump taraftarlarını gösterdi.

‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ gösterileri genellikle polis binalarını ve federal binaları hedef alır. Bazı protestocular polis bütçelerinin azaltılması çağrısında bulunurken, şehrin belediye başkanı ve Siyah toplumdan bazıları şiddeti kınadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar