Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Portland Polisi 100 gecedir devam eden gösterilerde 50’den fazla kişiyi tutukladı

Polis, protestocuların memurlara yangın bombası, havai fişek ve havan topu attığını, bunun da yetkililerin yürüyüşü bir isyan ilan etmesine sebep olduğunu ve insanlara bölgeyi terk etmesini emrettiğini söyledi.

Portland Polisi , George Floyd’un Mayıs ayı sonlarında ölümünden bu yana şehirdeki protestoların 100. gecesi olan Cumartesi gecesi’nde ateşli gösterilerde 50’den fazla kişiyi tutukladı .

Polis; tutuklamaların, kalabalığın içindeki bazı kişilerin memurlara “çok sayıda yangın bombası” atmasının ardından geldiğini ve bunlardan birinin bir topluluk üyesini ateşe verdiğini söyledi. Polis, Portland İtfaiye ve Kurtarma ekibi tarafından tedavi altına alınan yaralıyı bulduktan sonra özel bir araçla hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Portland Polisi tarafından yapılan açıklamaya göre; gece olayları, Ventura Park’ta toplanan ve yerel saatle 21.00 civarında Doğu Portland Toplum Polislik Merkezine doğru yürüyüşe çıkan kalabalıkla başladı. Polis, kalabalıktaki birçok kişinin siyah giysiler giydiğini, büyük kalkanlar taşıdığını ve kask, gaz maskesi ve vücut zırhı dahil koruyucu giysiler giydiğini söyledi.

Bir protestocu, vahşete ve ırksal adaletsizliğe karşı bir protesto sırasında ellerini polis hattının önünde uzattı.

Polis yaptığı açıklamada, “Kalabalığın niyetinin barışçıl protesto olmadığı açıktı.” dedi.

Portland, devam eden yaz protestolar ve isyanlar sebebiyle çalkantılı bir hafta geçirdi. Geçen Cumartesi, Portland’da Trump yanlısı sağcı bir grubun destekçisi, solcu protestocular arasındaki çatışmaların yaşandığı bir günde vurularak öldürüldü . Perşembe gecesi, yetkililer cinayetten şüphelenilen adamı Washington eyaletinde tutuklamak için kaçmaya çalıştığı esnada vurarak öldürdü .

Cumartesi gecesi gösterilerde herhangi bir silah şiddeti yoktu. Yine de polis, yangın bombalarının kullanılmasının “can güvenliği için aşırı bir tehlike” oluşturduğunu söyledi ve insanlara bölgeyi terk etmelerini emretti.

Portland Polisi, kalabalığın içindeki kişilerin memurlara havai fişek ve havan topu atmaya başladığını, diğerlerinin ise taş attığını söyledi. Polis, bir kişinin “bilek-roket” tipi sapan fırlatma nesneleri olduğunu söyledi.

Polis, bir çavuşa, eldivenini yakan ve elini yaralayan ticari sınıf bir havai fişek tarafından vurulduğunu söyledi. Polis, birkaç memur ve askerin kafasına, kollarına, omuzlarına ve ayaklarına taşların geldiğini söyledi. Polis, memurların göz yaşartıcı gaz ve diğer kitle kontrol mühimmatı kullandığını aynı zamanda hedefli tutuklamalar yaptığını söyledi.

Kalabalıktaki bazı kişilerin sokaklarda yanan çöp kutuları ve tahta paletleri yaktığı görüldü.

Polis, toplamda 50’den fazla kişinin tutuklandığını söyledi. Polis, tutuklananlardan en az ikisinin zırh giydiğini, birinin hançer ve diğerinin bıçak taşıdığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar