Pompeo’dan Bağdat hükümetine: Elçiliği kapatırız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıların önüne geçilmemesi halinde elçiliği kapatacaklarını Iraklı yetkililere iletti.

Irak medyası, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Iraklı yetkililer arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin içeriğini açıkladı.

K24’ün haberine göre, görüşmenin; ABD Büyükelçiliği’ne yönelik füze saldırılarının önüne geçilememesi üzerine gerçekleştiği kaydedildi.

Pompeo’nun Iraklı muhataplarına, “Hepinizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin kapatılması kararı hazırda bekliyor. Hiç kimseden de çekinmeyiz” dediği aktarıldı.

Aynı zamanda ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’ın da Iraklı yetkililere, “Irak hükümeti ve güvenlik güçleri elçiliği koruyup füze saldırılarının önüne geçemiyorsa kendimizi yaparız ve tereddüt de etmeyiz” şeklinde benzer bir mesaj ilettiği öğrenildi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkedeki yabancı temsilciliklere yönelik saldırılar hakkında yaptığı açıklamada, bunun Irak’ı zayıflattığını belirtmişti.

Edinilen bilgiye göre ABD, Bağdat hükümetinin, yapılan uyarıyı dikkate alarak, ABD Büyükelçiliği’nin güvenliğini sağlamasını bekliyor.

Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa Kazımi, “Ülkede yasa dışı silah kalmayacak” dese de halen milis grupları hükümetin kontrolüne girmiş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Dünyadaki koronavirüs vakalarının 5'te 1'i ABD'de

Next Article

Biden Putin'i açık açık tehdit etti: Sonuçları olacak

Related Posts