Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Pompeo’dan Bağdat hükümetine: Elçiliği kapatırız

Irak medyası, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Iraklı yetkililer arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin içeriğini açıkladı.

K24’ün haberine göre, görüşmenin; ABD Büyükelçiliği’ne yönelik füze saldırılarının önüne geçilememesi üzerine gerçekleştiği kaydedildi.

Pompeo’nun Iraklı muhataplarına, “Hepinizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin kapatılması kararı hazırda bekliyor. Hiç kimseden de çekinmeyiz” dediği aktarıldı.

Aynı zamanda ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’ın da Iraklı yetkililere, “Irak hükümeti ve güvenlik güçleri elçiliği koruyup füze saldırılarının önüne geçemiyorsa kendimizi yaparız ve tereddüt de etmeyiz” şeklinde benzer bir mesaj ilettiği öğrenildi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkedeki yabancı temsilciliklere yönelik saldırılar hakkında yaptığı açıklamada, bunun Irak’ı zayıflattığını belirtmişti.

Edinilen bilgiye göre ABD, Bağdat hükümetinin, yapılan uyarıyı dikkate alarak, ABD Büyükelçiliği’nin güvenliğini sağlamasını bekliyor.

Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa Kazımi, “Ülkede yasa dışı silah kalmayacak” dese de halen milis grupları hükümetin kontrolüne girmiş değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar