Pompeo İran karşıtı tutumuna destek arayışını sürdürüyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington yönetimi İran’a dayatılan silah ambargosunun uzatılmasından emin olmak istediğini belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo bir kez daha İran’a dayatılan silah ambargosu ile ilgili tutumuna işaretle uluslararası camia İran’a dayatılan silah ambargosunun sona ermesine engel olmak için birlik olması gerektiğini ileri sürdü.

Pompeo, Avrupa ülkeleri için İran’ın silah elde etmesine destek vermeleri yönünde hiç bir sebep bulunmadığını vurguladı.

Pompeo ayrıca Amerika’nın BM güvenlik konseyine sunduğu kararname taslağı Rusya ve Çin’in vetosu ile karşılaştığı takdirde Amerika BMGK’nın 2231 sayılı kararnamesi gereği yaptırımları yeniden uygulama hakkını elde edeceğini iddia etti.

Pompeo 2231 sayılı kararnamede öngörülen tetik mekanizmasına işaret ederken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke Amerika’nın bu yorumunu reddediyor.

BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine göre İran’a dayatılan silah ambargosu 18 Ekim 2020’de sona eriyor.

Amerika ise bunu engellemeye çalışıyor; ancak Çin, Rusya ve hatta Amerika’nın Avrupalı müttefikleri beyaz sarayın bu girişimine karşı çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump ile Kim'in mektupları kitap oldu: İlişkimiz 'fantezi filmi gibi'

Next Article

Trump İsrail-BAE anlaşmasını duyurdu

Related Posts