Pentagon, Nijerya’da rehin tutulan ABD vatandaşının kurtarıldığını duyurdu

Pentagon, Nijer’de silahlı bir grup tarafından kaçırılan ABD vatandaşının özel kuvvetler tarafından yapılan operasyon ile Nijerya’da kurtarıldığını duyurdu.

Pentagon, Nijer’de silahlı bir grup tarafından kaçırılan ABD vatandaşının özel kuvvetler tarafından yapılan operasyon ile Nijerya’da kurtarıldığını duyurdu.Nijer’in kuzeyindeki bulunan bir köyden geçtiğimiz Salı günü silahlı 6 kişi tarafından kaçırılan Amerikan vatandaşı ABD özel kuvvetleri tarafından yapılan operasyon ile kurtarıldı. Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı açıklamada, “ABD kuvvetleri, bu sabah erken saatlerde bir grup silahlı kişi tarafından rehin tutulan bir Amerikan vatandaşını kurtarmak için Kuzey Nijerya’da bir rehine kurtarma operasyonu düzenledi. Kurtarılan Amerikan vatandaşı güvende ve şu anda ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gözetiminde. Operasyon sırasında hiçbir ABD askeri personeli yaralanmadı” dedi.

Hoffman, “Bu operasyonu yürütmek için uluslararası ortaklarımızın desteğini takdir ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın her yerinde halkımızı ve çıkarlarımızı korumaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Pentagon, kurtarılan ABD vatandaşını kimliğini ise açıklamadı.ABD’li bir yetkili ise yaptığı açıklamada, operasyonun birkaç saat sürdüğünü ifade ederken, operasyonun Deniz Kuvvetleri’nin seçkin timi SEAL Team 6 tarafından gerçekleştirildiğini aktardı. Yetkili, ABD vatandaşını tutsak eden yedi kişiden altısını özel kuvvetler tarafından etkisiz hale getirildiğini ifade ederken, saldırganların bölgede faaliyet gösteren herhangi bir terör örgütüyle bilinen bir bağlantısı olmadığını aktardı.Nijer, Batı Afrika’nın Sahel bölgesinin çoğu gibi El Kaide ve DEAŞ ile bağlantılı terörist grupların faaliyet gösterdiği bölge konumunda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD’de restorasyon dönemi mi yoksa sonun başlangıcı mı?

Next Article

ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 235 bini geçti

Related Posts

Uçaktan düşen Afganların bastırıldığı tişörtlerin satışı durduruldu

Taliban'ın ülkede kontrolü ele almasıyla ülkeden kaçmaya çalışan insanlar havaalanına akın etmiş ve uçakların iniş takımına tutunarak yolculuk etmeye kalkmışlardı. Uçaktan düşüş görüntüleri tüm dünyada gündem olurken, bu anların tişörtünün bastırılması ve satışa çıkması büyük tepki toplamıştı. Söz konusu skandal tişörtlerin alışveriş platformunda satışları durduruldu ancak hala farklı internet sitelerinde ürüne ulaşılabiliyor.