New York Times: ABD Adalet Bakanlığı, Bolton’ın kitabına soruşturma açtı

New York Times gazetesi, ABD Adalet Bakanlığı’nın, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın bu yıl yayımladığı kitabında ‘gizli bilgileri ifşa edip etmediği’ konusunda bir soruşturma başlattığını yazdı.

John Bolton’ın haziranda yayımlanan, Beyaz Saray görevindeki hatıratı niteliğindeki “The Room Where It Happened: A White House Memoir” adlı kitabına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

New York Times’ın konuyla ilgili yetkililere dayandırdığı haberine göre, Adalet Bakanlığı, Bolton’ın kitabıyla ilgili olarak bir tahkikat jürisi topladı ve kitabın yayınevi Simon & Schuster’dan yetkilileri ifadeye çağırdı.

Haberde, jürinin Bolton’ın kitabında yer verdiği bazı bilgilerin ‘ifşası yasak gizli bilgiler olup olmadığını’ soruşturduğu bildirildi.

Bolton’ın avukatı Charles Cooper ise yaptığı yazılı açıklamada, tahkikat jürisinin, yayınevini ifadeye çağırdığından haberdar olduklarını belirterek “Bolton, yanlış hiçbir şey yapmamıştır” ifadesini kullandı.

Bolton’ın haziranda yayımlanan kitabının basına yansıyan bölümleri ABD’de tartışma yaratmıştı. Trump yönetimi, Bolton’ın yeni kitabının yayımlanmaması için 17 Haziran’da dava açmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından Washington DC Bölge Mahkemesinde açılan davada, Bolton’ın kitabının “ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek derecede devletin gizli bilgilerini içerdiği” öne sürülmüştü.

Kitapta sadece yeniden seçilmeye odaklanan Donald Trump’ın rastgele bazen tehlikeli kararlar aldığından ve Çin, Rusya, Ukrayna, Kuzey Kore, İran, İngiltere, Fransa ile Almanya gibi müttefiklerle düşmanlara yaklaşımından bahsediliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

İran, Donald Trump'ı BM Genel Sekreteri'ne şikayet etti

Next Article

Trump: Suudi Arabistan doğru zamanda İsrail’le normalleşme anlaşması yapacaktır

Related Posts
Devamı

Putin’in gece yarısı Kremlin’e yaptığı çıkarma gündem oldu! Ses getirecek “darbe” iddiası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve korumalarından oluşan konvoyun gece geç saatlerde Kremlin'e geldiği görüntüler büyük merak uyandırdı. Rus basını gelişmeyi "olağanüstü bir durum" olarak yorumlarken, Putin'in gece yarısı böyle bir çıkarma yapmasının bazı önemli kararla ilişkilendirildiğini aktardı. Sosyal medyada darbe ihtimalinin de aralarında bulunduğu çok sayıda iddia ortaya atılırken, Sözcü Peskov ise Putin'in Kremlin'e gitmediğini öne sürdü.