Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Başsavcı’dan şok iddia! “ABD Ulusal Tüfek Birliği yolsuzluk yapıyor!”

Dava, NRA’nın(ABD Ulusal Silah Birliği) milyonlarca doları kişisel kullanım için üst düzey liderlere dağıttığını iddia ederek yolsuzluk iddialarına atıfta bulunuyor.

Ulusal Tüfek Birliği’ni feshetmek isteyen New York Başsavcısı Letitia James, New York eyalet mahkemesinde bomba bir dava açtı ve milyonlarca bağışçı fonunun NRA başkanı Wayne LaPierre önderliğinde dağıtıldığını iddia etti.

New York Eyaleti başsavcısı, Perşembe günü(Bugün) Ulusal Tüfek Derneği’ni (NRA) lağvetmek için dava açtı ve kar amacı gütmeyen grubun üst düzey liderlerinin kişisel kullanım için milyonlarca doları harcadıklarını ve eski çalışanların sessizliğini ve sadakatini satın aldıklarını iletti.

New York Eyaleti Başsavcısı Letitia James tarafından açıklanan dava, NRA liderlerinin Bahamalar’a aile gezileri, özel jetler ve NRA’nın bilançosunda üç yıl içinde 64 milyon dolarlık bir azalmaya katkıda bulunan pahalı yemeklere para ödediklerini iddia ediyor.

James yaptığı açıklamada, NRA liderlerinin “Kişisel kullanım için NRA rezervlerinden milyonları kullandıklarını”, eyalet ve federal yasalara ek olarak NRA’nın kendi iç politikalarına uymadıklarını söyledi.

Başsavcı James basın toplantısında “NRA, açgözlülük, taciz ve düzensiz yasadışılık için bir üreme alanı olarak çalıştı” dedi.

James, “Bu yıllar süren sahtekarlık ve görevi kötüye kullanma nedeniyle, NRA’yı bütünüyle lağvetmek için bir emir bekliyoruz.” dedi.

NRA, ABD’nin en büyük silah sahipleri örgütüdür ve onlarca yıldır Cumhuriyetçi politikacıların güçlü bir destekçisi ve ABD Demokrat destekli silah kontrol teklifleri Kongresi’nde etkili bir rakip olmuştur.

Merkezi Washington DC’nin Virginia banliyölerinde bulunan NRA, New York eyaletinde bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Başsavcı James, NRA’yı bir yıldan fazla bir süre önce bağışçı fonlarının NRA başkanı LaPierre tarafından kötüye kullanılması konusunda suçlamalar ortaya çıktığında NRA’yı araştırmaya başladı.

[Foto: Stefani Reynolds / Bloomberg]

Ulusal Tüfek Birliği CEO’su Wayne LaPierre, bağışçı fonlarında milyonlarca doların kötüye kullanılmasıyla suçlanıyor.

Bir Demokrat olan James, örgütün çok ön plana çıktığını ve rahat siyasi ilişkilerinin onu yenilmezlik hissine sürüklediğini ve bir kültür haline gelen  kar amacı gütmeyen kurallarını hiçe saydığını, devlet ve federal yasaların ihlal ettiğini savundu.

James: ‘NRA’nın kendi iç tüzüğü ve çalışan el kitabı bile göz ardı edildi.’ dedi.

Davayı duyuran James yaptığı açıklamada, “NRA’nın etkisi o kadar güçlü ki, üst düzey yöneticiler milyonları kendi ceplerine doldururken, organizasyon on yıllar boyunca denetimsiz kaldı,” dedi.

“NRA dolandırıcılık ve tacizle dolu bir örgüttür ve bu yüzden bugün NRA’yı tasfiye etmeye çalışıyoruz, çünkü hiçbir örgüt yasaların üstünde değildir.”

Reuters haber ajansına göre, NRA’nın hukuk ekibinin sözcüsü hemen bir yorumda bulunmadı.

LaPierre’e ek olarak, New York davası NRA yöneticileri genel müdürü Wilson Phillips, genel danışman John Frazer ve operasyon direktörü Joshua Powell da sanıklar olarak bildirildiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar