Mark Esper: Çin ve Rusya en büyük stratejik rakiplerimiz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Rusya ve Çin’in ülkesinin en büyük stratejik rakipleri olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan konuşma metnine göre, Savunma Bakanı Mark Esper, “Bugün büyük güçlerin rekabet çağındayız.

Savunma Bakanlığı, Çin ve daha sonra Rusya’yı en büyük stratejik rakiplerimiz olarak değerlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Esper, iki ülkenin de silahlı kuvvetlerini modernize ettiğini, uzay ve siber uzaydaki imkânlarını artırdığını belirtti.

Esper, “ABD ve partnerleri temel prensiplerini ve yaşam biçimlerini korumaya devam etmeli. Bunu yapmak için tam bir kararlılık içindeyiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

Mike Pompeo, Afganistan'daki El Kaide mensuplarının sayısını açıkladı

Next Article

Amerika’nın İran’a silah yaptırımında yeni taktiği

Related Posts
Devamı

Trump’tan TikTok’un satılması için 90 gün süre

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un sahibi olan Çinli teknoloji şirketi ByteDance’i hedef almaya devam ediyor. Başkan Trump imzaladığı bir kararname ile Çinli şirketin ABD’deki varlıklarını satması için 90 gün süre tanıdı. Bu karar, ABD Yabancı Yatırım Komitesi‘nin ByteDance’in 2017’de satın aldığı Musical.ly anlaşmasını inceledikten sonra başkana oy birliği ile verdiği tavsiye sonrası alındı. Şirketin ABD varlıklarının Microsoft'a satılması bekleniyor.
Devamı

Çavuşoğlu: ABD’nin daha iyi ilişki içinde olma arayışını görüyoruz, S-400’ü kullanmayın teklifi kabul edilmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden'ın göreve gelmesinin ardından yeni dönem hakkında açıklamalarda bulundu. Washington yönetimi ile görüşmeleri yorumlayan Çavuşoğlu, "Yeni ABD yönetiminin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışını görüyoruz" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, ABD'nin "S-400'ü kullanmayın" teklifinin de kabul edilemeyeceğini belirtti.