Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Maduro: ABD, komşularımızı Venezuela’ya karşı savaşa ikna edemedi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Güney Amerika’ya yaptığı son ziyaretin sebebinin Venezuela’ya karşı “savaş kışkırtmak” olduğunu, ancak bunun başarısız olduğunu söyledi.

Maduro, Cuma günü yayınlanan bir konuşmasında, “Pompeo, Venezuela’ya karşı savaşı kışkırtmak için bir tura çıktı, ancak ters tepti. Kıta hükümetlerini Venezuela’ya karşı bir savaşta örgütlemek için bir araya getirme girişimlerinde başarısız oldu.” dedi.

Maduro, ”Trump yönetiminin, seçimlerden önce Pompeo’nun bölgedeki gezisi aracılığıyla, Trump’ın popülaritesini artırmaya çalıştığını” ifade etti.

17 Eylül itibariyle Pompeo, Surinam, Guyana, Brezilya ve Kolombiya’yı içerecek bir Güney Amerika turuna başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı, açıkça Venezuela cumhurbaşkanının görevden alınmasını istedi.

Turdan önce ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ”Pompeo, bu ülkelerin yetkilileriyle Maduro hükümetine karşı iş birliğini artırmanın yollarını görüşmeyi beklemektedir” ifadelerini kullandı.

Pompeo, dün Venezuela cumhurbaşkanı üzerindeki baskıyı artırarak ”Guyana ile Venezuela arasındaki tartışmalı sınır bölgesi yakınında uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele için ortak deniz devriyeleri yapılacağını” duyurdu.

Uyuşturucu satıcısı

Pompeo, Guyana Devlet Başkanı Muhamed İrfan Ali ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Maduro hükümetini “Venezuela halkını öldürmekle” suçladı.

Pompeo, Venezuela cumhurbaşkanını “şüpheli bir uyuşturucu satıcısı” olarak nitelendirdi ve “Bu gitmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

İrfan Ali ise, “Guyana ve ABD’nin, deniz güvenliğine odaklanarak güvenlik alanında iş birliğini derinleştirmek ve uyuşturucu kaçakçılığını önlemek için ortak devriyelerle çalışacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Pompeo, iki ülke arasındaki yeni güvenlik anlaşmasının önümüzdeki Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini açıklığa kavuşturmak için geri döndü.

Öte yandan Brezilya Dışişleri Bakanlığı, ”meşruiyetten yoksun” olarak nitelendirdiği Başkan Maduro rejiminin ortadan kaldırılması gerektiği çağrısında bulundu.

Brezilya Parlamentosu Başkanı, Pompeo’nun ülkesini ziyaretinin hedefinin seçim olduğunu söyleyerek eleştirdi.

Surinam Cumhurbaşkanı ise, Pompeo ile görüşmesinin ardından ”Venezuela’ya karşı askeri operasyonlar düzenlemek için devlet topraklarının kullanılması konusunu kendisiyle görüşmediğini” belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar