Ana Sayfa Son Dakika Karakas’tan Amerika’ya Sert Tepki

Karakas’tan Amerika’ya Sert Tepki

0
Karakas’tan Amerika’ya Sert Tepki

Trump hükümeti Washington’un Venezuela’ya karşı hasmane siyasetlerini şiddetlendirmiş ve Venezuela Başkanı Nicolas Maduro hükümetini devirme siyasetini bu kez de türlü araçlara baş vurarak izlemek istiyor. Bu çerçevede kimi üst düzey Venezuelalı yetkililere yaptırım uygulanmış ve onların yakalanması için de ödül konulmuştur.

Bu doğrultuda  Venezuela, Amerika’nın Venezuela yüksek divanı başkanı aleyhinde yaptırım kararını ve onu rüşvet almak ve konumunu suistimal etmekle suçlamasını reddetmiştir.  

Venezuela, Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun  Venezuela yüksek divanı başkanı Micheal Jose Moreno Perez aleyhinde yeni yaptırımlar uygulaması ve onun yakalanmasına yardımcı olacak bilgi verenlere 5 milyon dolar kadar ödül verileceği açıklamasının ardından bu açıklamalara tepki gösterdi. 

 Pompeo sözkonusu Venezuela yetkilinin yakalanması için ödül belirlenmesinin nedeninin  onun  sınırlar ötesi organize suçlarda ortaklık yaptığının ve  eşinin de büyük bir yolsuzluğa karışması olduğunu belirtti. 

Amerika Mart 2020’de  de   Amerika başkanı Nicolas Maduro ve diğer bazı üst düzey yetkililerin yakalanmasına yol açacak bilgileri verenlere 15 milyon dolar kadar ödül verileceğini belirtmişti. 

Venezuela dışişleri bakanı Jose Arreaza ise Çarşamba günü  bir bildiri yayımlayarak   Trump hükümetinin Bolivarcı millet ve anayasal kuruluşlara yasa dışı ve zalimane tedbirleri koymasını kınadı.  

Arreaza  Washington’un  Moreno Perez aleyhindeki açıklamalarını  vahşi batı Cowboy’ları tavırlarına benzediğini ve saygı çerçevesinin dışında olduğunu belirtti.   Arreaza’nın söylediğine göre  bu yeni husumet girişimi Venezuela’nın uluslararası ceza mahkemesinde  Amerika’ya karşı açtığı dosyaya eklenecektir. 

 Veneuzuela daha önce Şubat 2020’nin ortalarında Amerika’nın Karakas aleyhindeki tek taraflı girişimleri ve yaptırımlarını uluslararası ceza mahkemesine şikayet etmişti. 

Venezuela hükümeti  bu mahkemeden   Trump’ın uzun zamandır Venezuela’yı ağır yaptırımlar altına alma sürecinin incelenmesini  ve ortaya çıkan sorunlar hakkında da araştırılmaların başlatılmasını istemişti. 

 Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza   Mayıs 2020’de    bu ülkenin  tekrar Washington’u  Venezuela ve Meksika arasında petrol karşılığında gıda anlaşmasını da baltaladığı yüzünden  şikayet edeceğini belirtti. 

Venezuela son bir kaç yıl içerisinde çok zor koşullar altında kalmıştır.  Solcu Venezuela hükümeti  Trump hükümeti tarafından  defalarca   başına buyrukluk ve  ulusal serveti ve halk haklarını ayaklar altına almakla  itham edilmiş ve buna esasen de  maksimum baskı çerçevesinde  Amerika’nın ağır petrol ve ekonomik yaptırımları baskısı altında tutulmuştur. 

Amerika’nın tüm ağır baskılarına rağmen ancak Venezuela  son bir kaç yılda  Rusya ve İran gibi ortaklarının yardımları ile bu baskılar karşısında direnebilmiştir. 

Kito Amerikan enstitüsü uzmanı ve analisti Douglas Bando’nun söylediğine göre ” Amerika Başkan Trump yönetiminde tam da öfkeli bir gulyabaniye dönüşmüştür.   Washington neredeyse her gün  dünyaya emirde bulunuyor.  Ancak  Amerika’nın kestiği ahkamlar göz ardı ediliyor.  Bu durum ise  aşırı taleplere  ve daha sıkı isteklere ve tabii ki daha ciddi direnmelerine yol açmıştır. “

Aynı zamanda   Trump hükümetinin tekrarlanan tehditleri ve meydan okumalarına rağmen   pratikte bir şey elde edememiş ve hatta muhaliflerin lideri Juan Guaido’yu destekleme politikalarını da  bir sonuca varmamıştır. 

Amerika senato meclisindeki azınlık sayılan Demokratların başkanı Chuck Schummerise  Trump’ın  Maduro hükümetini sonlandıramadığına işaretle şöyle dedi:” Maduro rejimi bugün daha güçlüdür. Bugün Trump’ın Maduro karşıtı siyasetleri başlattığından beri daha güçlüdür. “

Şimdi de Trump hükümeti  üst düzey Venezuelalı makamları suçlama taktiği ve yaklaşımı ile  onlara karşı yaptırım uygulama ve yakalanmaları için ödül belirleyerek  onları korkutmak ve Maduro’ya destek vermelerinden caydırmak istiyor. Böylece Trump zannınca   Maduro’nun düşüşüne zemin hazırlamak  ve Amerika yanlısı bir hükümeti iktidara getirmek istiyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz