Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Joe Biden: Erdoğan’a karşı muhalifleri desteklemeliyiz

ABD’de başkanlık sürecinde Donald Trump’ın en önemli rakibi olan Demokrat aday Joe Biden, Türkiye konusunda açıklamalarda bulundu.

New York Times’a verdiği röportajda ABD dış politikasına ve Türkiye’ye dair soruları yanıtlayan Biden, Erdoğan’a karşı muhaliflerin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Biden şu ifadeleri kullandı:

“Onunla (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile) çok zaman geçirdim. O bir otokrat. Kendisi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve çok daha fazlası. Şimdi yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı farklı bir yaklaşım benimsemek. Ve muhalefet liderliğini desteklediğimizi açık bir biçimde ortaya koymak. Sürece katılmak isteyen Kürt nüfusunu parlamentoya entegre etmek için, ki bu süreç bir süre iyi gidiyordu, bir yol haritamız olduğunu açıkça göstermemiz gerek. Düşündüğümüz şeye dair sisimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bedel ödemek zorunda.”

Biden, Türkiye’ye silah sistemleri satışı konusunda da Türkiye’nin “bedel ödemesi gerektiğini” savundu.

ABD başkan adayı Biden, Erdoğan’ın seçimle devrilmesi gerektiğini şu sözlerle savundu:

“Onun (Erdoğan) hakkında çok endişeliyim. Ama yine de benim yaptığım şekilde, onlarla daha doğrudan temas kurarak Erdoğan’ı yenmeleri için cesaretlendirmeliyiz. Darbeyle değil, seçim süreciyle. Partisi İstanbul’dan atıldı. Peki şimdi ne yapıyoruz? Oturuyoruz ve boyun eğiyoruz.”

Biden aynı zamanda bölgedeki hava üsleri ve onlara erişim konusunda da endişeleri olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar