Joe Biden: Erdoğan’a karşı muhalifleri desteklemeliyiz

ABD’de başkanlık sürecinde Donald Trump’ın en önemli rakibi olan Demokrat aday Joe Biden, Türkiye konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD’de başkanlık sürecinde Donald Trump’ın en önemli rakibi olan Demokrat aday Joe Biden, Türkiye konusunda açıklamalarda bulundu.

New York Times’a verdiği röportajda ABD dış politikasına ve Türkiye’ye dair soruları yanıtlayan Biden, Erdoğan’a karşı muhaliflerin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Biden şu ifadeleri kullandı:

“Onunla (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile) çok zaman geçirdim. O bir otokrat. Kendisi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve çok daha fazlası. Şimdi yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı farklı bir yaklaşım benimsemek. Ve muhalefet liderliğini desteklediğimizi açık bir biçimde ortaya koymak. Sürece katılmak isteyen Kürt nüfusunu parlamentoya entegre etmek için, ki bu süreç bir süre iyi gidiyordu, bir yol haritamız olduğunu açıkça göstermemiz gerek. Düşündüğümüz şeye dair sisimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bedel ödemek zorunda.”

Biden, Türkiye’ye silah sistemleri satışı konusunda da Türkiye’nin “bedel ödemesi gerektiğini” savundu.

ABD başkan adayı Biden, Erdoğan’ın seçimle devrilmesi gerektiğini şu sözlerle savundu:

“Onun (Erdoğan) hakkında çok endişeliyim. Ama yine de benim yaptığım şekilde, onlarla daha doğrudan temas kurarak Erdoğan’ı yenmeleri için cesaretlendirmeliyiz. Darbeyle değil, seçim süreciyle. Partisi İstanbul’dan atıldı. Peki şimdi ne yapıyoruz? Oturuyoruz ve boyun eğiyoruz.”

Biden aynı zamanda bölgedeki hava üsleri ve onlara erişim konusunda da endişeleri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

Trump’tan TikTok’un satılması için 90 gün süre

Next Article

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki yenilgisini kabul etti

Related Posts
Devamı

NY’ta Ortaokullar Açılıyor

New York'ta 25 Şubat tarihinden itibaren, ortaokul öğrencileri yüzyüze öğretime geçebilecekler. Lise öğrencileri ise, şimdilik uzaktan eğitime devam edecekler. Yüz yüze eğitime dönmeleri için herhangi bir tarih henüz belirlenmedi.
Devamı

Yüksek rütbeli görevlilerin bile erişimi yok! ‘Trump’ın evinde nükleer silah belgeleri bulundu’

Eski ABD Başkanı Trump'ın, Florida'daki evinde FBI tarafından yapılan aramalarda bir ülkenin nükleer silahlarına dair gizli belgeler bulunduğu iddia edildi. Söz konusu belgelerin çok hassas bilgiler içerdiği ve çok iyi korundukları için birçok yüksek rütbeli ulusal güvenlik görevlisinin bile bu belgelere erişiminin olmadığı kaydedildi.