Joe Biden: Erdoğan’a karşı muhalifleri desteklemeliyiz

ABD’de başkanlık sürecinde Donald Trump’ın en önemli rakibi olan Demokrat aday Joe Biden, Türkiye konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD’de başkanlık sürecinde Donald Trump’ın en önemli rakibi olan Demokrat aday Joe Biden, Türkiye konusunda açıklamalarda bulundu.

New York Times’a verdiği röportajda ABD dış politikasına ve Türkiye’ye dair soruları yanıtlayan Biden, Erdoğan’a karşı muhaliflerin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Biden şu ifadeleri kullandı:

“Onunla (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile) çok zaman geçirdim. O bir otokrat. Kendisi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve çok daha fazlası. Şimdi yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı farklı bir yaklaşım benimsemek. Ve muhalefet liderliğini desteklediğimizi açık bir biçimde ortaya koymak. Sürece katılmak isteyen Kürt nüfusunu parlamentoya entegre etmek için, ki bu süreç bir süre iyi gidiyordu, bir yol haritamız olduğunu açıkça göstermemiz gerek. Düşündüğümüz şeye dair sisimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bedel ödemek zorunda.”

Biden, Türkiye’ye silah sistemleri satışı konusunda da Türkiye’nin “bedel ödemesi gerektiğini” savundu.

ABD başkan adayı Biden, Erdoğan’ın seçimle devrilmesi gerektiğini şu sözlerle savundu:

“Onun (Erdoğan) hakkında çok endişeliyim. Ama yine de benim yaptığım şekilde, onlarla daha doğrudan temas kurarak Erdoğan’ı yenmeleri için cesaretlendirmeliyiz. Darbeyle değil, seçim süreciyle. Partisi İstanbul’dan atıldı. Peki şimdi ne yapıyoruz? Oturuyoruz ve boyun eğiyoruz.”

Biden aynı zamanda bölgedeki hava üsleri ve onlara erişim konusunda da endişeleri olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump’tan TikTok’un satılması için 90 gün süre

Next Article

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki yenilgisini kabul etti

Related Posts
Devamı

Donald Trump’tan intikam sözü

Trump, cezai suçlama ile federal hakim karşısına çıkan ilk eski ABD Başkanı olarak tarihe geçerken, yedi ana başlıkta 37 suçlamayla karşı karşıya olduğu dava kapsamında ifade verdi. Casusluk Yasası’nı ihlal ve soruşturmanın engellenmesi girişimi dahil hakkındaki tüm iddiaları reddeden Trump, yeniden seçilmesi halinde “Biden’ın suçlarının” peşini bırakmayacağını söyledi.