Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

İranlı düşünürlerden BM’ye mektup

İranlı düşünürler Salı günü yayımlanan mektupta, Amerika’da siyahilerin katledilmesi ve zalimane bir şekilde tacize uğramaları tesadüfi bir olay olmadığını, bu davranış içinde küçük bir kesimin çok yüksek konumda olduğu ve toplumun geriye kalan kesimi hatta en basit sosyal haklardan yararlanamadığı bir nevi sosyal ırkçılık düşüncesinin ürünü olduğunu vurguladı.

Mektupta Amerika’da siyahilerin maruz kaldığı ırkçılık örneklerine işaretle bu ülkede her yıl yaklaşık bin kadar sivil insan güvenlik güçlerince katledildiği ve bu süreçte bir siyahinin ABD polisi tarafından öldürülme ihtimali beyazlara nazaran iki buçuk kat fazla olduğu belirtildi.

Mektupta beşeri toplum rengi, milliyeti veya cinsiyete yüzünden üstün olması veya alçak konuma itilmesi asla kabul edilemez olduğu, zira Kur’an’ı Kerim’e göre insanların üstünlük kriteri ilahi takva olduğu vurgulandı.

İranlı düşünürler mektupta Amerika’nın siyahi toplumu ve dünyanın tüm mazlumları ile dayanışmalarını ilan ederek BM Genel Sekreteri ve insan hakları yüksek komiserinden Amerika’da uygulanan sosyal ayrımcılığı araştıracak bir komisyon kurulmasını istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar