İranlı düşünürlerden BM’ye mektup

İranlı bir grup düşünür BM Genel Sekreteri ve BM insan hakları yüksek komiserine bir mektup yazarak, Amerika’da siyahilere yönelik zulüm ve sosyal ayrımcılığı ve her türlü haksız uygulamayı kınadı.

İranlı düşünürler Salı günü yayımlanan mektupta, Amerika’da siyahilerin katledilmesi ve zalimane bir şekilde tacize uğramaları tesadüfi bir olay olmadığını, bu davranış içinde küçük bir kesimin çok yüksek konumda olduğu ve toplumun geriye kalan kesimi hatta en basit sosyal haklardan yararlanamadığı bir nevi sosyal ırkçılık düşüncesinin ürünü olduğunu vurguladı.

Mektupta Amerika’da siyahilerin maruz kaldığı ırkçılık örneklerine işaretle bu ülkede her yıl yaklaşık bin kadar sivil insan güvenlik güçlerince katledildiği ve bu süreçte bir siyahinin ABD polisi tarafından öldürülme ihtimali beyazlara nazaran iki buçuk kat fazla olduğu belirtildi.

Mektupta beşeri toplum rengi, milliyeti veya cinsiyete yüzünden üstün olması veya alçak konuma itilmesi asla kabul edilemez olduğu, zira Kur’an’ı Kerim’e göre insanların üstünlük kriteri ilahi takva olduğu vurgulandı.

İranlı düşünürler mektupta Amerika’nın siyahi toplumu ve dünyanın tüm mazlumları ile dayanışmalarını ilan ederek BM Genel Sekreteri ve insan hakları yüksek komiserinden Amerika’da uygulanan sosyal ayrımcılığı araştıracak bir komisyon kurulmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD'den Sudan’a 15 yıl sonra ilk resmi ziyaret: İsrail ile normalleşme gündemde

Next Article

BMGK'da ABD'ye İran reddi: Başkan olarak bu yönde hiçbir işlem yapmam

Related Posts
Devamı

ABD ve İsrail’in Seyyid Ali Hamanei yalanı

İran’ın İngiltere’den yayın yapan muhalif yayın organı Iran International, İslam inkılabı rehberi Ali Hamanei’in “ölüm döşeğinde olduğunu” ve “24 saat doktor gözetiminde tutulduğunu” iddia etti. ABD ve İsrail basını, “İran’ın dini lideri, toplum içine çıkmayacak” dedi. Hamenei bugün fotoğraf yayınlayarak, iddiaları yalanladı.