İlham Omar: Trump zalimdir

Amerika kongresinin Müslüman temsilcisi İlhan Omar dün Amerika’nın İran İslam cumhuriyetine karşı yaptırımlarını eleştirerek Donald Trump ve dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun zalim olduklarını söyledi.

İlhan Omar paylaştığı tweette Amerika’nın İran’a karşı yeni yaptırımlarını eleştirerek, “Bu yaptırımlar İran halkı için gıda ve ilaç teminini daha da zorlaştıracaktır” yazdı.

İlhan Omar ayrıca söz konusu yaptırımların Amerika’nın en yakın müttefiklerini daha da uzaklaştıracağı ve Amerika çıkarlarına hiçbir şey eklemeyeceğini da sözlerine ekledi.

Bu arada Almanya dışişleri bakanlığı sözcüsü dün Amerika’nın İran İslam cumhuriyetine yönelik yaptırım tutumunu yoğun şekilde eleştirdi.

Maria Adebahr düzenlenen basın toplantısında Amerika’nın İran’a yönelik yeni yaptırımlarına tepki olarak, söz konusu yaptırımların insani malzemelerin İran’a ihracatını daha da zorlaştıracağını söyledi.

Amerika’nın İran’a karşı yaptırım siyasetine muhalefetini belirten Adebahr Berlin’in bu siyasetlere katılmayacağını ifade ederek, İran’ın Korona krizi yaşadığı bu dönemde Tahran ile ticaret için insan severlik kanalın özel önem taşıdığını söyledi.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif de Amerika’nın Korona salgını ile beraber hasmane siyasetlerini eleştirerek, dünyanın artık Amerika’nın ekonomik terörizmi ile düğümlenen tıbbi terörizmine karşı sessiz kalamayacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yuan, dolar karşısında 17 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Next Article

Trump'ın 'öldürülmesini istedim' dediği Esad: ABD'nin çalışma yöntemi bu...

Related Posts
Devamı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 seçimleri için adaylığını duyurdu

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024'teki seçimler için adaylığını resmen ilan etti. Kameraların karşısına geçip, "Amerika'yı yeniden büyük ve şanlı yapmak için bu gece adaylığımı açıklıyorum" ifadelerini kullanan Trump, mevcut başkan Joe Biden'ı hedef alarak, "Yönetimindeki son iki yıl, acı, zorluk, kaygı ve umutsuzlukla dolu bir dönem oldu. ABD küçük düşürüldü, utandırıldı, zayıflatıldı" ifadelerini kullandı.
Devamı

G7 Zirvesi’nde bir araya gelen liderler, yarı çıplak ata binmesine atıfta bulunup Putin’le alay etti

Almanya'da gerçekleşen G7 zirvesi için bir araya gelen liderler, Putin'in geçtiğimiz yıllarda yarı çıplak bir şekilde ata binmesine gönderme yaptı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ceketlerini çıkarıp çıkaramayacaklarını sorup "Hepimiz Putin'den daha sert olduğumuzu göstermeliyiz" dedi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise bunun üzerine yarı çıplak ata binme önerisinde bulundu. Liderlerin keyifli anları kameraya da yansıdı.