Google ile Oracle arasındaki fikri mülkiyet davası, Yüksek Mahkemeye taşındı

ABD’li teknoloji şirketi Oracle’ın, Google aleyhine Android işletim sisteminde Java yazılım platformunun kullanılması nedeniyle açtığı fikri mülkiyet davası, Yüksek Mahkemede görülmeye başlandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrimiçi olarak görülen davada, Google’ın avukatları, 2007’de cep telefonları için bir işletim sistemi olarak geliştirilen Android’i hazırlarken milyonlarca satır yeni bilgisayar kodu yazıldığını, yazılım tabanı olarak kullanılan Java’dan ise yalnızca 11 bin 330 satır kod kullanıldığını belirterek, fikri mülkiyet iddiasının haksız olduğunu savundu.

Java’nın bir açık platform, bir Uygulama Programlama Arayüzü (API) olduğunu vurgulayan Google tarafı, açık platformlardaki kök kodları kullanmanın bilgisayar ve yazılım endüstrisi içinde yaygın bir uygulama olduğunu, bunun fikri mülkiyet kapsamında sayılamayacağını ileri sürdü.

Ayrıca Oracle, kodun kendine ait kısmı için telif hakkı talep ediyor.

Mahkeme, 2010’daki davada Google’ı haklı bulmuştu

Oracle’ın 2010’da Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesine açtığı davada, mahkeme Google’ı haklı bulmuştu.

Oracle, kararı temyize götürmüş, Temyiz Mahkemesi 9 Mayıs 2014’te verdiği kararda, API’lerin telif hakkı kapsamına girdiğine hükmetmişti.

Temyiz sürecinin ardından Google, davayı ABD Yüksek Mahkemesine taşımıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD İç Güvenlik Bakanlığı: Beyaz ırkçılar en ölümcül iç terör tehditi

Next Article

Erdoğan: NATO dahil her platformda ABD ile çalışmaya devam edeceğiz

Related Posts
Devamı

ABD, Fransa ve İngiltere bayraklarını tabuta sarıp gezdiler! Taliban, 20 yıl sonra biten savaşı işte böyle kutladı

ABD'nin Afganistan'ı tamamen terk etmesinden sonra Taliban'ın özel kuvvetleri Kabil Havaalanı'nı ele geçirdi. Savaşın bitişini kutlamak için ABD, Fransa, İngiliz bayraklı ve NATO amblemli tabutlarla sahte cenaze töreni düzenleyerek sevinç gösterisinde bulundu. Sokaklarda bayraklara sarılmış tabutları görenler şaşkına döndü.