Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde!

Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki aşiretler, ABD’ye ve SDG’ye karşı sesini yükseltiyor. El-Akidat kabilesi, uluslararası koalisyona verdikleri bir ay sürenin…
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde!
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde!

Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki aşiretler, ABD’ye ve SDG’ye karşı sesini yükseltiyor.

El-Akidat kabilesi, uluslararası koalisyona verdikleri bir ay sürenin dolmasının ardından her türlü senaryoya hazır olduklarını belirtirken, Bağuz halkı da SDG’ye sundukları yedi talebi yerine getirmesi için on gün verdi.

El-Akidat kabilesinin Genel Şeyhi İbrahim Halil Ced’an el-Hefl, Doğu Fırat bölgesindeki Arap kabilelerinin, uluslararası koalisyona verdikleri bir ay sürenin dolmasının ardından her türlü senaryo ve tepkiye hazır olduklarını belirtti.

Haseke’deki Sputnik muhabirine özel bir açıklamada bulunan el-Hefl, olası senaryoların birkaç seçeneği içerdiğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

– Deyr ez-Zor’un doğu kırsalında barışçıl gösteriler ve oturma eylemleri düzenlemek

– Tüm aşiret gençlerini, silah bırakmaya ve ABD yanlısı Suriye Demokratik Güçleri saflarından firar etmeye zorlamak.

El- Akidat kabilesi şeyhi, ABD liderliğindeki koalisyon güçleri temsilcilerinin, Deyr ez-Zor’un doğu kırsalındaki el-Akidat aşiretlerini ve bir dizi Arap aşiretini temsil eden takip komitesiyle temasa geçtiğini, ancak iki taraf arasında doğrudan bir görüşme yapılmadığını söyledi.

Deyr ez-Zor’un doğu kırsalına yayılmış el-Akidat aşiretlerinin bölgelerinde bulunan Omar petrol sahasındaki Amerikan üssünde yaklaşık 20 Suudi asker ve subayının varlığını doğrulayan Şeyh İbrahim Halil Ced’an el-Hefl, kabilenin üyeleri ile Suudi askerleri arasında herhangi bir teması veya buluşmayı reddederek, Suudi güçlerinin görevlerinin hala net olarak bilinmediğini ifade etti.

Akidat kabilesi şeyhi, Amerikan güçlerinin, Suriye ve Suudi Arabistan’daki aşiretler arasındaki akrabalıklardan istifade amacıyla, Suudi askerlerini ileride iki taraf arasındaki doğrudan toplantılara katılmak için üçüncü bir taraf olarak kullanma ihtimalini de dışlamadı ve bu konunun, Doğu Fırat bölgesi sakinlerinin taleplerinde fazla bir değişikliğe neden olmayacağını da ekledi.

Cezire ve Fırat bölgelerindeki Arap aşiretlerinin sorununun, Uluslararası Koalisyon’la olduğunu vurgulayan Şeyh İbrahim Halil Ced’an el-Hefl, Deyrezzor ve Haseke kırsalındaki güvenlik kaosu, suikastler, suistimaller, petrol ve yeraltı zenginliklerinin çalınmasından tamamen ABD liderliğindeki Koalisyonu sorumlu tuttu.

Şeyh İbrahim el-Hefl, el-Akidat kabilesinin, Deyr ez-Zor’un doğu kırsalındaki Seban kasabasında bir ay önce yaptığı toplantıda açıklanan taleplere bağlılığını yineledi.

Bağuz’da SDG’ye sivil itaatsizlik

Öte yandan, Deyr ez-Zor kırsalındaki el-Baguz halkı, SDG’ye sundukları yedi talebi yerine getirmesi için on gün verdi.

Bağuz kasabası halkını temsil eden bir heyet, Suriye Demokratik Güçleri’ne yönelik talepleri içeren bir açıklama yaptı.

Bağuz’daki Koordinasyon Komitesi, 1 No’lu açıklamasında yedi talebi yerine getirmeleri için SDG’ye 10 gün süre verdi. Komite, taleplerin yerine getirilmemesi halinde genel bir sivil itaatsizlik uygulamakla ve tüm hükümet dairelerini kapatmakla tehdit etti.

Bağuz’daki Koordinasyon Komitesi’nin SDG’ye sunduğu başlıca talepler şunlar:

– Kasaba halkına yapılanlardan dolayı SDG liderliği tarafından resmi bir özür sunulması

– Projelerin yeniden faaliyete geçirilmesi

– Yerel ve uluslararası kuruluşların girişine müsaade edilmesi

– Bölgede iş imkânlarının sağlanması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Grup üyelerinin bir kısmı, yapı çalışmaları sırasında arazdaki kamplarda ya da karavanlarda kalacak (Georgia Özgürlük Girişimi)

ABD'deki siyahi aileler, "ırkçılıktan kurtarılmış bölge" kurmak için toprak satın aldı

Next Article
Ünlü oyuncu, ABD Başkanı Trump'ın yanı sıra Johnny Depp'in çok konuşulan davasıyla ilgili de yorum yaptı (AFP)

Sharon Stone, Trump'la "empati" kurduğunu söyledi: "Bence kendisinin bazı çocukluk travmaları var"

Related Posts
Devamı

ABD Diken Üstünde

ABD, İran nükleer gücünün babası Muhsin Fahrizade'nin başkent Tahran yakınlarında suikast ile öldürülmesinden sonra ve Irak’ın başkenti Bağdat’ta füzeli bir suikaste uğrayan İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Kasım Süleymani'nin ölüm yıldönümünden önce bölgedeki gerginliğin artmasıyla Amerikan askeri kuvvetleri karşıtı belirsiz bazı şüpheli 'hazırlıklar' yapıldığı düşüncesinde.