Doktor Fauci: Beyaz Saray’daki corona virüs vakaları önlenebilirdi

ABD Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanı Antony Fauci, ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere Beyaz Saray’da yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarının önlenebileceğini belirterek, Cumhuriyetçi hükümetin tedbir almakta başarısız olduğunu ve ABD Başkanı’nın maske takma ve sosyal mesafe kurallarına uymadığını söyledi.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün direktörü Dr. Antonio Fauci, ABD’deki vaka artışının ülkenin tamamen kapatılmaması nedeniyle görüldüğünü açıkladı.

ABD, sahip olduğu 210 bini aşkın ölüm ve 7 milyonu geçkin vaka ile dünyada yeni tip corona virüs salgınından en kötü etkilenen ülke olmayı sürdürüyor.

Bununla birlikte, ABD Başkanı Donal Trump’In geçen Cuma günü kendisi ve eşi Melani Trump’In corona virüse yakalandığının açıklamasının ardından, Trump’ın yakın çevresindeki pozitif vakaların artışı devam ediyor.

“TRUMP MASKE TAKMIYOR”

Fauci American Üniversitesi’nde verdiği röportada, pandeminin bir aldatmaca olduğu düşünen insanlarla ilgili soruya, “Beyaz Saray’da bu hafta olanlara bir bakın. İşte bu bir gerçeklik. Her geçen gün daha fazla insan enfekte oluyor. Bu bir aldatmaca değil. Bu talihsiz bir durum çünkü önlenebilirdi” yanıtını verdi. Fauci, maske takmanın virüsten korunmanın en etkili yollarından biri olduğunu ve ABD Başkanı’nın bu kurala riayet etmediğini söyledi. 

74 yaşındaki Trump, pazartesi günü, üç gece boyunca Covid-19 tedavisi gördüğü bir Walter Reed askeri hastanesinden  Beyaz Saray’a döndü ve Amerikalılara hayatlarının virüs tarafından yönetilmesine izin vermemesini söyledi.

Maskeyle hastaneden ayrıldı, ancak Beyaz Saray balkonunda poz vermek için maskesini çıkardı ve binaya girdiğinde tekrar takmadı.

Trump, halka açık yerlerde nadiren maske takıyor, kampanya mitinglerinde ve Beyaz Saray etkinliklerinde genellikle sosyal mesafeye çok az dikkat ediliyor.

BEYAZ SARAY’DA VİRÜSE YAKALANANLARIN SAYISI ARTIYOR

Diğer taraftan, Trump’ın konuşma yazarı ve ABD Başkanı’nın  katı göçmenlik politikası konusunda etkili bir danışman olan Beyaz Saray’ın kıdemli danışmanı Stephen Miller Beyaz Saray’da Covid-19’a yakalanan son kişi oldu. 

Trump yakın çevresinde yer alan ve Covid-19’a yakalananlar arasında, danışmanı Hope Hicks, Beyaz Saray sözcüsü Kayleigh McEnany, kampanya yöneticisi Bill Stepien ile  Cumhuriyetçi Senatörler Mike Lee, Thom Tillis ve Ron Johnson yer alıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump: Demokratlar 2016 seçim sürecinde darbe yapmak istedi

Next Article

ABD'de Başkan Yardımcısı adaylarının canlı yayın tartışması için ‘plastik cam bölme’ krizi

Related Posts
Devamı

ABD tahliye uçağının kanadından düşüp hayatını kaybeden Afgan futbolcunun ailesi pilotların yargılanmasını talep etti

Taliban'ın kontrolüne geçen Kabil'de ABD tahliye uçağının kanadına tutunan ve düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Afganistan Genç Milli Futbol Takım oyuncusu Zeki Enveri'nin ailesi, pilotların kusurlu olduğunu, yargılanmaları gerektiğini söyledi. "Bu olayda asıl suç pilotların, o uçak sonuçta araba değil, pilotlar görmüyor mu, her yerde kamera var neticede" diyen ağabey Nasır Enveri, bu taleplerinin dışında ABD'den tazminat, kan parası ya da benzer başka bir isteklerinin olmadığını söyledi.