Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Cumhuriyetçi Parti’de Trump karşıtlığının artması

En son olarak Senatör Ben Sasse sert şekilde ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştirerek, Trump’ın sadece Cumhuriyetçiler için değil ABD için bir tehlike sayıldığını vurguladı.
Beyaz Saray eski Kurmay Başkanı ve Trump’ın üst düzey danışmanlarından John Kelly de, Trump’ın sahtekarlık derinliğinin kendisi için de çok ilginç olduğunu belirterek, yaşamı boyunca gördüğü en zayıf ve aciz zatın, ABD Başkanı olduğunu vurguladı.
Son yıllarda şu sıralarda olduğu gibi seçimlere az kalan bir sürede başkanın mensubu olduğu partinin başkana bunca ağır şekilde yüklenmesi ve eleştirmesi benzerine az rastlanan bir olaydır. Öyle ki bazı partililer, rakip partinin adayına oy vereceklerini bile deklare etmişlerdir.
Ancak Cumhuriyeti Parti’in önde gelen bazı isimlerinin Donald Trump’a karşı öfkelendiren şey nedir?
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle “sıra dışı” bir seçim süreci yaşanan ABD’de, Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat Joe Biden’ın yarıştığı ve 3 Kasım Salı günü yapılacak 59. başkanlık seçimlerinin galibinin kim olacağı merakla bekleniyor.
Çağımızın en büyük salgını sayılan ve yaklaşık 220 bin Amerikan vatandaşının ölümüne yol açan kovid-19 virüsü karşısında Donald Trump, çok zayıf ve felaket denilecek bir performans sergilemiştir. Trump ayrıca kayıtsız şekilde toplumu kutuplaştırarak ayrılığa yol açmış, hatta izlediği politikalarıyla, aşırı sağcı grupların türemesine bile zemin sağlamıştır.
Diğer yandan Trump, ABD yönetiminin dış müttefiklerinin büyük kısmını rencide ve rahatsız etmiş ve ülkenin dünya liderliğindeki konumuna ağır darbeler vurmuştur.
Trump ayrıca, Cumhuriyetçi partinin ünlü isimlerine karşı aşağılayıcı ve hakaret içerikli laflarda bulunmaktan bile kaçınmamıştır. Buna ilaveten, Trump’ın mali, ahlaki ve siyasi rezaletleri de, Cumhuriyetçilerin şöhretine ciddi şekilde zarar verebilir.
Bu koşullarda, ABD’de yapılan anket sonuçlarına göre, Trump’ın Demokrat rakibi Jeo Biden’e halk desteğinin giderek artmakta olduğunu görülüyor. Seçimlere üç hafta kala yapılan anket sonuçları, Biden’in Trump’tan en az 15 puan önde olduğunu gösteriyor. Ayrıca Demokratlar’ın seçim kampanyasına yağmur gibi mali yardımlar yapılmakta. Bu durum, Texas gibi bazı büyük ve kilit eyaletleri bile Cumhuriyetçiler’in kaybedebilmesine yol açmıştır.
Günümüzde tehlike çanları Cumhuriyetçiler için çalmaya başlamıştır. Bu nedenle Cumhuriyetçiler, çok geç kalmadan Trump’tan uzaklaşmaya ve Cumhuriyetçi Başkan’ın batması halinde partinin de batmasına engel olmaya çalışıyorlar. Hem başkanlık ve hem senato seçimlerini kaybetme ihtimalinin artması için öfkelenen Cumhuriyetçiler, dehşet içindeler; bu nedenle Cumhuriyetçi isimler, Donald Trump’a en ağır şekilde yüklenmekteler.
Ancak Cumhuriyetçi Parti’nin bazı ünlü isimlerinin seçimlere 3 hafta kalan Trump’tan teberri etmelerinin bu partiyi Başkan Trump’ın 4 senelik maceracı politikaları ve kötü yönetiminin olumsuz etki ve sonuçlarından kurtarabilir mi? Belli değil.
Seçimlerde yenilme ihtimali yüksel olduğunu gören ABD Başkanı Donald Trump, hile meselesini gündeme getirmek suretiyle şimdiden yenilebileceği sinyalini vermekte./

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar