Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Çin, ABD-Tayvan silah satışına misilleme tehdidinde bulundu

Çin, ABD’nin hareketinin ‘Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere çok yanlış bir sinyal’ verdiğini söylüyor.

ABD, Pekin’in kendi olduğunu iddia ettiği kendi kendini yöneten bir ada olan Tayvan’a 1.8 milyar dolar değerinde gelişmiş silah sistemlerinin potansiyel satışını onayladıktan sonra Çin, “meşru ve gerekli tepkiler vermek” tehdidinde bulundu.

Çin dışişleri bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin – silah satışını onaylarken, 1970’lerde imzalanan ve iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis eden anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi.

Silah satışı, Tayvan savunma bakanlığının Çin’in gerekirse bölgeyi zorla ilhak etme tehditlerinin ortasında savaş yeteneklerini geliştireceğini söylediği 135 havadan karaya füzeyi içeriyor.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian düzenli bir haber brifinginde yaptığı açıklamada, ABD’nin hareketinin “Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere çok yanlış bir sinyal gönderdiğini ve Çin-ABD ilişkilerine ciddi şekilde zarar verdiğini” söyledi.

Zhao, Çin’in “durumun nasıl geliştiğine bağlı olarak meşru ve gerekli bir yanıt vereceğini” söyledi.

Pekin, adayı “Tek Çin” politikasının bir parçası değil de facto egemen bir ulus olarak gören Başkan Tsai Ing-wen’in 2016’da seçilmesinden bu yana resmi olarak Çin Cumhuriyeti olarak bilinen Tayvan’a diplomatik ve askeri baskıyı artırdı.

Çin savaş uçakları ve bombardıman uçakları son aylarda artan sıklıkta Tayvan’ın hava savunma bölgesine girerken, propaganda filmleri Tayvan benzeri bölgelere simüle edilmiş saldırılar gösteriyor.

Çin ayrıca Tayvan’ın birkaç resmi müttefikine kur yapmak için diplomatik bir saldırı başlattı ve Taipei’nin şu anda küresel olarak sadece 15 ulusal hükümetle diplomatik ilişkileri var.

Tayvan Ulusal Savunma Bakanı Yen De-fa, perşembe günü erken saatlerde ABD’nin son silah satışını memnuniyetle karşılayarak, Tayvan’ın Çin ile silahlanma yarışına katılmak istemediğini ancak güvenilir bir orduya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Muhabirlere konuşan Yen, satışların Tayvan’ın “düşman tehdidi ve yeni durum” ile başa çıkmak için savunma yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

“Bu, kendimizi savunma kararlılığımızı güçlendirmek için güvenilir bir savaş yeteneği ve asimetrik savaş yeteneklerini içeriyor” diye ekledi.

Yen: ‘Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Hint-Pasifik ve Tayvan Boğazı’nda güvenliğe verdiği önemi gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri ile güvenlik ortaklığımızı pekiştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar