Canlı yayında kozlarını paylaşacaklar! Peki anket sonuçları Trump mı yoksa Biden mı diyor?

ABD’deki başkanlık seçim sürecinde adaylar Trump ve Biden, 3 kez canlı yayında kozlarını paylaşacak. İlk raunt yarın… ABD’de seçmenler 3 Kasım Salı günü sandık başına gidiyor. Yarışta Demokratlar Biden’ın önde olduğunu, Cumhuriyetçiler ise Trump’ın fark atacağını iddia ediyor. Peki anket şirketlerine göre son durum nasıl görünüyor?

3 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi Trump ve rakibi Biden ilk canlı yayın tartışmasını 29 Eylül’de yapacak.

Tartışma programının formatı bağımsız bir komisyon tarafından belirleniyor, süresi 90 dakika ve 6 konu başlığı var. 

Tartışma konuları arasında, ülke gündeminde geniş yer tutan Yüksek Mahkeme, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, ekonomi, kentlerdeki şiddet olayları ve ırkçılık yer alacak. Tansiyon çoğunlukla yüksek olacak, sesler yükselecek, sözler kesilecek.

Ohio eyaletinin Cleveland kentinde yapılacak ilk tartışmanın moderatörlüğünü ise Fox TV Sunucusu Chris Wallace yapacak.

BIDEN’A DOPİNG TESTİ YAPILMASINI İSTEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, ‘Salı günü canlı yayın tartışması öncesinde ya da sonrasında uykucu Joe Biden’a doping testi yapılmasını talep edeceğim. Haliyle bana da yapılmasını kabul ediyorum’ paylaşımında bulundu.

Biden’ın performansının ‘inişli çıkışlı’ olduğunu belirten Trump, bu ‘tutarsızlığa’ dopingin neden olabileceğini savundu.

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ İÇİN ŞU ANA KADAR 1 MİLYONA YAKIN OY KULLANILDI

Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald’ın sosyal medya paylaşımına göre, erken oy kullanım sistemiyle şimdiye kadar 1 milyona yakın Amerikalı oyunu kullandı.

McDonald, posta yoluyla oy kullanmaya yönelimin şaşırtıcı derecede yüksek olduğunu belirterek, “Amerikan seçim tarihinde bu şimdiye kadar görülmüş bir şey değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Erken oylamadaki artışın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle birçok eyalette posta yoluyla oy kullanılmasına izin verilmesine bağlayan McDonald, “Erken oylama, ‘Ekim sürprizi’ denilen son aydaki haberlerin ve adaylar arasındaki tartışmaların seçimler üzerindeki etkisini de azaltacak.” yorumunu yaptı.

ANKET ŞİRKETLERİNE GÖRE SON DURUM NASIL GÖRÜNÜYOR?

ABD’deki seçim yarışı Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti’nin adayı ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında geçiyor.

Seçim günü yaklaşırken, birçok araştırma şirketi de seçmenin nabzını tutmak için anketler yapıyor.

BBC’nin Görselleştirme ve Veri Gazeteciliği Ekibi son anket sonuçlarını, bunların seçmen tutumlarını ve seçim sonuçlarına olası etkilerini inceledi ve hangi adayın yarışta önde olduğunu yazdı. 

BAŞKAN ADAYLARININ ÜLKE GENELİNDEKİ PERFORMANSLARI NASIL?

Ülke genelinin nabzını tutan anketler, adayların genel anlamda ne kadar desteğe sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ancak seçimi kimin kazanacağını net bir şekilde tahmin etmek için yeterli değil.

Örneğin, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton ülke genelinde yapılan anketlerin neredeyse tamamında yarışı önde götürüyordu. Üstelik, seçim yarışını da rakibi Trump’tan 3 milyon daha fazla oy alarak kazandı.

Bununla birlikte ABD’deki iki aşamalı seçim sistemi nedeniyle, Clinton, Seçici Kurul’da yeterli delege sayısına ulaşamadı ve başkan olarak seçilemedi.

Kasım ayındaki seçimler için yapılan anketlerde de Biden, Trump’ın önünde görünüyor.

Biden’ın ülke genelindeki oy oranı yüzde 50 civarında seyrediyor ve bazı araştırmalarda rakibi Trump ile arasındaki fark da 10 puana kadar çıkıyor.

2016 yılında ise daha farklı bir durum söz konusuydu.

Clinton her ne kadar anketlerin büyük kısmında önde görünse de fark çok daha azdı.

SEÇİMDE HANGİ EYALETLER BELİRLEYİCİ OLACAK?

Clinton’ın 2016 yılında yaşadıkları, ABD’deki seçim sisteminde önemli olanın adayların aldığı toplam oy değil, hangi eyaletlerdeki delegeleri kazanmış olduklarını ortaya koydu.

ABD’deki eyaletlerin büyük bir bölümü, Cumhuriyetçi ya da Demokrat Parti’nin kalesi konumunda. Bu da, esas seçim yarışının az sayıda eyalet üzerinden yaşandığı anlamına geliyor.

Esas mücadele de, hangi partinin kazanacağının kesin olmadığı, dönem dönem iki parti arasında gidip gelen eyaletlerde yaşanıyor.

ABD’deki iki aşamalı seçim sisteminde, Başkan’ı seçen Seçici Kurul’da her eyaletin nüfusuna göre delegesi bulunuyor. Bu kurulda toplam 538 delege yer alıyor ve en az 270 delege sayısına sahip eyaletlerde yarışı kazanan aday başkanlığı da kazanmış oluyor.

Herhangi bir partinin ağır basmadığı eyaletlerin bazılarının daha yüksek delegesi bulunuyor. Genellikle adaylar da kampanyalarını bu eyaletlerde yoğunlaştırıyor.

‘DEĞİŞKEN’ EYALETLERDE HANGİ ADAY ÖNDE?

Belli bir partinin kalesi olmayan, “değişken” eyaletlerde durum Biden için oldukça iyi görünüyor. Ancak analistler, seçimlere daha vakit olduğunu ve özellikle Trump’ın dahil olduğu bir yarışta işlerin çok hızlı bir şekilde değişebileceğini söylüyor.

Şu ana kadar yapılan anketlerde, Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin gibi kritik eyaletlerde Biden açık bir farkla önde görülüyor.

Trump, 2016 seçimlerinde ağır sanayinin yoğun olduğu bu eyaletleri, yüzde 1’den daha az bir farkla kazanmıştı.

Ancak, Trump’ın ekibini esas olarak 2016’da büyük farkla kazandıkları eyaletler endişelendiriyor. Yapılan anketler, Trump’ın yüzde 8 ile 10 gibi bir farkla kazandığı Iowa, Ohio ve Texas’ta Biden ile kafa kafaya gittiğini gösteriyor.

Trump’ın Temmuz ayında kampanya müdürünü değiştirmesinin arkasında bu anketlerin rol oynamış olabileceği belirtiliyor. Trump, bu araştırmaları “sahte anketler” olarak nitelendiriyor.

Ancak bahis piyasası henüz Trump’tan umudunu kesmiş değil. Trump’ın kazanma ihtimaline bire üç veriliyor.

KORONAVİRÜS SALGINI TRUMP’A OLAN DESTEĞİ ETKİLEDİ Mİ?

Trump mı, Biden mı? ABD başkanlık seçimlerinde kim önde görünüyor?

Koronavirüs salgını, yıl başından bu yana ABD gündeminin en üst sıralarında. Tahmin edilebileceği gibi, Trump’ın salgınla mücadelede uyguladığı politikalarla ilgili görüşler de parti yönelimlerine uygun şekilde değişiklik gösteriyor.

Trump’ın salgınla mücadelede attığı adımlara verilen halk desteği, ulusal acil durum ilan ettiği ve eyaletler için 50 milyar dolarlık destek paketi açıkladığı Mart ayında zirveye ulaştı.

Önde gelen araştırma şirketlerinden Ipsos’a göre, bu dönemde, ABD halkının yüzde 55’i Trump’ın salgınla mücadele politikasına destek veriyordu.

Ancak bu dönemden sonra Demokratlardan aldığı destek de kaybolmaya başlarken, Cumhuriyetçiler ile Başkanlarının arkasında durmayı sürdürdü.

Bununla birlikte, en son açıklanan anketler, özellikle ülkenin güney ve batı bölgelerinde vaka artışlarının hız kazanmasıyla birlikte Trump destekçilerinin de bu politikaları sorgulamaya başladığına işaret ediyor.

Cumhuriyetçi seçmenin, Trump’ın salgın politikalarına verdiği destek Temmuz ayı başında yüzde 78’e geriledi.

Trump’ın son dönemlerde koronavirüs salgınıyla ilgili iyimserliğini kaybetmesinin ve işlerin “iyiye gitmeden önce kötüleşeceği” uyarısı yapmasının arkasında bu değişimin yattığı düşünülüyor.

Trump ayrıca kısa bir süre önce maske takılmasıyla ilgili tutumunu da değiştirerek, bazı etkinliklerde maske takmaya ve halka da maske takma çağrısı yapmaya başladı.

Washington Üniversitesi’nin hazırladığı saygın bir modellemeye göre, seçim günü ABD’deki toplam can kaybının da 250 bini geçmiş olacağı hesaplanıyor.

ANKETLER GÜVENİLİR Mİ?

2016 yılında sonucu bilemedikleri gerekçesiyle anketlerin güvenilirliğini sorgulamak kolay ve Başkan Trump da zaman zaman bunu gündeme getiriyor. Ancak iş aslında o kadar basit değil.

2016’da ülke genelinde yapılan anketler, Clinton’ın birkaç puan önde olduğunu gösteriyordu. Ancak Clinton’ın toplamda Trump’tan 3 milyon fazla oy aldığı düşünülünce bu durum, aslında anketlerin pek de yanlış olmadığını ortaya koyuyor.

Bununla birlikte, anket şirketlerinin özellikle örneklemlerinde sorun olduğu ve eğitim seviyesi düşük kişilerin yeterince temsil edilmediği belirtiliyor. Bu durum, Trump’ın bazı kilit eyaletlerde avantajlı olduğunun yarışın geç aşamalarına kadar anlaşılamamasının nedeni olarak gösteriliyor.

Ancak birçok anket şirketinin bu sorunu çözdüğü ifade ediliyor.

Bu yıl ise koronavirüs salgını ve bunun ekonomiye etkisi nedeniyle normal bir seçim döneminden daha fazla belirsizlik hakim. Bu nedenle kamuoyu yoklamalarına da özellikle seçime daha aylar varken ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri "Venezuela'da Demokrasiyi Yeniden Kurmak" İçin çalışıyormuş

Next Article

Suriye'de ABD ve YPG'den ortak indirme operasyonu

Related Posts