Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika BAE-İsrail arasındaki “Barış anlaşmasının” en önemli hükümlerine açıklık getiren üçlü ortak bir açıklama

BAE-İsrail arasındaki “Barış anlaşmasının” en önemli hükümlerine açıklık getiren üçlü ortak bir açıklama

0
BAE-İsrail arasındaki “Barış anlaşmasının” en önemli hükümlerine açıklık getiren üçlü ortak bir açıklama

Amerika, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ortak bildirisi, “İsrail” ve BAE’den gelen heyetlerin önümüzdeki haftalarda yatırım, turizm, doğrudan uçuşlar ve diğer konularla ilgili ikili anlaşmalar imzalamak için bir araya geleceğini duyurdu.

ABD, İsrail ve Emirlik ortak bildirisi , “bu tarihi diplomatik atılımın Orta Doğu bölgesinde barışı teşvik etmeye çalışacağını” doğruladı.

Açıklamada, “İsrail” ve Birleşik Arap Emirlikleri heyetlerinin yatırım, turizm, direkt uçuşlar ve güvenlikle ilgili ikili anlaşmalar imzalamak üzere önümüzdeki haftalarda bir araya geleceğini belirtilmesinin yanı sıra, iletişim, teknoloji, enerji, sağlık hizmetleri, kültür, çevre, karşılıklı büyükelçilikler kurulacağı bildirildi. Üç ülkenin birçok ortak güçlükle karşı karşıya olduğunu ve bugün bu tarihi başarıdan karşılıklı olarak yararlanılacağını” eklendi.

Açıklamada, “Orta Doğu’daki en dinamik iki toplum ile gelişmiş ekonomiler arasında doğrudan ilişkilerin açılmasının, ekonomik büyümeyi ve teknolojik yenilikleri teşvik edecek ve insanlar arasında daha yakın ilişkiler kurarak bölgeyi değiştireceği” vurgulandı.

Üç taraflı açıklamada, bu  diplomatik atılım  sonucunda ve Başkan Donald Trump’ın talebi üzerine ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğiyle, İsrail Batı Şeria’yı ilhak etme tedbirlerini askıya alacak ve “artık çabalarını Arap ve İslam dünyasındaki diğer ülkelerle ilişkilerini genişletmeye yoğunlaştıracağı” belirtildi. ABD, İsrail ve BAE’nin “diğer ülkelerle ek diplomatik atılımlar yapma olasılığından emin olduklarını ve bu hedefe ulaşmak için birlikte çalışacaklarını” belirttiler.

Açıklamaya göre, ilişkilerin normalleşmesi ve barışçıl diplomasi, Amerika’nın en güvenilir ve başarılı iki bölgesel ortağını bir araya getirecek, ve İsrail ve BAE’nin diplomatik, ticari ve güvenlik işbirliğini genişletmek için Ortadoğu için stratejik bir gündem başlatmak üzere ABD’ye katılacaklar.

Açıklamada, ABD ile birlikte “İsrail” ve BAE’nin “bölgedeki tehdit ve fırsatlarla ilgili benzer bir bakış açısı paylaştığına” işaret edildi.

Açıklamaya göre, İki taraf, İsrail-Filistin çatışmasına adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için bu konudaki çabalarına devam edecek.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Emirlik Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan, “Başkan Trump’a bölgede barışa olan bağlılığı ve bunu başarmak için uyguladığı pragmatik ve benzersiz yaklaşımından dolayı derin takdirlerini” ifade ettiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz