Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

‘Aynı kavga’: Washington DC’deki sivil haklar yürüyüşü Martin Luther King’in rüyasını anıyor

Sivil haklar yürüyüşü, ırksal adaletsizlik protestolarıyla sarsılan bir yazın sonunda geliyor.

Washington, DC – Onbinlerce kişi, ırkçılığı kınamak, polis şiddetini protesto etmek ve Martin Luther King Jr’ın ünlü “Bir Hayalim Var” konuşmasını yaptığı 1963 sivil haklar yürüyüşünün yıldönümünü anmak için Cuma günü Washington DC’de toplandı .

King, ikonik konuşmasında “polis vahşetinin tarif edilemez dehşetinden” yakındı ve çocuklarının “bir gün tenlerinin rengine göre değil, içeriğine göre değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklar.’ dedi.

Illinois’li siyah bir kadın olan Kimberly Jones, National Mall’a girmek için sıraya giren yüzlerce yürüyüşçüden biriydi.

Jones, “Elli yedi yıl sonra hala aynı kavgayı sürdürüyoruz,” dedi “Eşitlik için mücadele.’

“Kızgınım ve hayal kırıklığına uğradım” dedi.

Göstericiler, Washington’daki ırksal adaleti desteklemek için Washington 2020’de “Boynumuzdan Dizinizi Çekin” yürüyüşü için toplandı 

Yürüyüş, ülke çapında protestolar ve siyahların polis tarafından öldürülmesiyle ilgili ırkçı huzursuzluklarla sarsılan bir yaz sonunda gerçekleşti. Beyaz bir polis memurunun, yaklaşık dokuz dakika boynunda diz çökmesinin ardından Mayıs ayı sonlarında ölen George Floyd’un ölümüyle ateşlendi.

Sivil haklar aktivisti saygın Al Sharpton’ın Ulusal Eylem Ağı , Floyd’un ölümünün ardından Haziran ayında geri dönüşü planlamaya başladı . Cuma günü, tezahürat yapan kalabalığın önünde açılış konuşmasını yaptı.

“Siyahların Hayatı Önemlidir demek zorunda olmamızın ve hala da söylememiz gerekiyor Neden? Aynı suçtan daha uzun süre hapse giriyoruz, sanki hiç önemli değiliz, yoksulluk yaşıyoruz, işsizliği önemli değil gibi ikiye katlıyoruz, biz önemli değilmişiz gibi saygısızca tedavi ediliyoruz, “dedi. 

“Bu yüzden sana izin vereceğimizi düşündük. Siyahların Hayatı Önemlidir ve bu herkes için önemli olana kadar durmayacağız.”

Son sivil haklar ikonunun oğlu Martin Luther King III de sahneye çıktı ve babasının mirasına ve bu nesli rahatsız etmeye devam eden meselelere değindi.

King, “Cesuruz ama sağlığımızın bilincindeyiz, sosyal açıdan mesafeliyiz, ancak ruhsal olarak birlik içindeyiz, yüzlerimizi maskeliyoruz ama özgürlüğe olan inancımızı değil. Mücadelemizi sokaklara ve sosyal medyaya taşıyoruz” dedi.

Floyd, Trayvon Martin, Eric Garner, Ahmaud Arbery ve Breonna Taylor da dahil olmak üzere son yıllarda sürekli büyüyen polis cinayetleri listesinin akrabaları da kısa bir süre kalabalığa seslendi. 

Lincoln Anıtı’ndaki konuşmalardan sonra katılımcılar, polis şiddeti mağdurlarının ailelerinin önderliğinde yakındaki Martin Luther King anıtına yürüdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar