Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Abraham Anlaşmasının Camp David ve Vadi Arabe Anlaşması ile Farkları

Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri 15 Eylül günü  Siyonist Rejim İsrail ile Abraham anlaşmasını  Beyaz Saray’da  imzaladı.  Abraham anlaşması Arap ülkelerin Siyonist Rejim İsrail ile imzaladığı üçüncü barış ve uzlaşma anlaşmasıdır.  Tabii Arap Filistin ülkesi ile  Siyonist Rejim İsrail arasında  da Oslo anlaşması imzalanmıştır. Ancak Abraham, Camp David ve Vadi Arabe anlaşmaları  üçüncü Arap ülkelerince Filistin hususunda Siyonist Rejim İsrail ile sağlanan anlaşmalar olmuştur. 

 Her üç anlaşmanın bezer yanı ise  Amerika’nın tüm bu anlaşmalarda eksen rol oynaması ve sözde arabuluculuk yapması idi.  Buna ilaveten  her üç anlaşma da  yılın ikinci yarısında  imzalanmıştır. Camp David Anlaşması  17 Eylül 1978’de Mısır ve Siyonist Rejim İsrail, Abraham Anlaşması  2020 Eylül’ünde ve Vadi Arabe anlaşması da Ürdün ve İsrail arasında  26 Ekim 1994’te imzalanmıştır. 

Bunlara karşın bu üç anlaşma arasındaki  farklılıklar  ve özel durumlar da söz konusudur. 

 İlk fark, Camp David anlaşmasının  Mısır ve Ürdün ve diğer yandan da Siyonist Rejim İsrail arasında  savaşın yaşandığı ortamda imzalanmasıdır.  Mısır ve Ürdün ise 1948, 1956, 1967 ve 1973 yılında  Siyonist Rejim İsrail’e karşı açtıkları savaşların hepsinde neredeyse mağlubiyete uğramışlardı.   Buna rağmen Abraham anlaşmasının Arap tarafları sayılan Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri  Siyonist Rejim İsrail ile hiçbir savaş yaşamamış tam tersi  gizli olarak bu rejim ile barışçıl ilişkiler de kurmuştu. 

 Bu anlaşmalar arasındaki ikinci fark ise  Mısır ve Ürdün’ün  işgal edilen Filistin toprakları ile komşu oldukları halde Siyonist Rejim İsrail ile Camp David ve  Vadi Arabe anlaşmasını imzalamaları idi.   Ancak Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri   Siyonist Rejim İsrail ile hiçbir ortak sınıra sahip değiller ve hatta coğrafi açıdan İsrail’den çok uzaktırlar. 

Üçüncü fark ise Vadi Arabe ve Camp David anlaşmaları sonucunda işgal altında bulunan topraklardan bir bölümün serbest bırakılmasının sağlanması idi.   Mısır, Camp David anlaşması karşılığında İsrail’i tanımış  ve karşılığında da  6 Günlük Savaşta işgal edilen Sina yarımadasını geri aldı.  

Ürdün de  daha önce İsrail tarafından işgal edilen Vadi Arabe’deki El Bakura ve El Gamr bölgelerini  25 yıllık süre için İsrail’e kiraya verdi ve bir şekilde  bu bölgeleri Siyonist İsrail işgalinden kurtardı.    Kasım 2019’da ise bu kira süresi bitti ve Ürdün hükümeti bu dönemin sona erdiğini duyurdu.  Bahreyn ve Birleşik Arap Emirliğin   Siyonist Rejim İsrail ile anlaşmasında ise işgal topraklarından hiçbir kara parçası işgalden kurtulmadı.  BAE’nin   Batı Şeria’nın işgal topraklarına eklenme projesinin durdurulması iddiaları ise  Binyamin Netanyahu tarafından da açıkça reddedilen bir iddia idi. 

 Dördüncü fark ise Camp David ve Vadi Arabe anlaşmalarının Amerika başkanlığının Demokratlar tarafından yönetildiği zaman imzalanması idi.   Camp David anlaşması  Jimmy Carter ve Vadi Arabe anlaşması da  Bill Clinton başkanlığı döneminde imzalandı. Her iki demokrat başkan ise  Filistin hükümetinin kurulmasını da desteklemişlerdi.  Bahreyn ve BAE ile Siyonist Rejim İsrail arasındaki  uzlaşma anlaşması ise Cumhuriyetçi Trump başkanlığı döneminde imzalandı. Trump 2020’nin başından itibaren  tamamen Filistin’e karşı ve hatta Doğu Kudüs başkentli Filistin hükümetinin kurulmasına karşı olan Kudüs’ü tamamen Siyonist Rejime bırakan  Yüzyılın Anlaşmasını tanıtmıştı. 

İşte bu farklılıklar  açıkça Bahreyn ile BAE’nin imzaladığı Abraham anlaşmasının  Filistin için hiçbir getirisi olmadığı sırf İsrail’in lehinde olduğunu gösteriyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar