ABD’li büyükelçi Friedman: “Joe Biden İsrail ve Körfez için iyi olmaz”

ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, başkanlık seçimlerini Demokrat Joe Biden’ın kazanması durumunda, Washington’un İran politikasının İsrail ve Körfez ülkeleri için kötü olacağını söyledi.

ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) basınına verdiği demeçte, İran’ın 3 Kasım’da yapılacak seçimlerin en önemli konusu olduğunu söyledi.

Trump’ın Obama döneminde İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesine değinen Friedman, “İran’a yönelik yaptırımlarla çok iyi bir yerdeyiz ve bu yolda devam edersek İran’ın zararlı faaliyetine son vermekten başka çaresi kalmayacağını düşünüyoruz. Yeni bir yönetimin bunu baltalayacağını düşünmekten nefret ederim ama ne yazık ki Biden kazanırsa, sanırım olabilir” dedi.

Friedman, “Biden kazanırsa, kişisel görüşüme göre yanlış olacak bir politika değişikliği göreceğiz ve bu İsrail, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Katar ve Kuveyt’in de içinde yer aldığı bölge için kötü olacak” dedi.

DAVID FRIEDMAN KİMDİR?

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası süresince danışmanlığını yürüten Yahudi kökenli avukat David Friedman, Trump tarafından ABD’nin İsrail Büyükelçisi olarak atandı. İsrail aşırı sağıyla olan bağlantılarıyla ve iki devletli çözümü savunan Yahudilere yönelik nefretiyle tanınan Friedman, “İsrail hükümetinin yeni yerleşim yerleri inşa etmesinin barışın önünde engel olmadığını” savunmuştu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Kataeb Hizbullah; ABD güçlerine geçici süreliğine saldırmamayı kabul ettiğini açıkladı

Next Article

ABD seçimlerinde terör eylemleri yaşanabilir

Related Posts