Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’li ajan Snowden, kendisi ve karısı için Rusya’dan vatandaşlık başvurusunda bulundu

Amerikalı eski istihbarat ajanı Edward Snowden, kendisi ve karısı için Rusya’dan vatandaşlık başvurusunda bulundu.

Eski ajanın avukatı Anatoly Kucherena, Snowden ve hamile olan eşinin aralık ayında doğacak çocuklarından Covid-19 salgını sürerken ve sınırlar kapalıyken, ayrı kalmamak için vatandaşlık başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Snowden Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ailemizden çok uzun süre ayrı kaldıktan sonra karım ve ben çocuğumuzdan ayrı kalmak istemiyoruz. Bu yüzden pandemi sırasında ve sınırlar kapalıyken Rusya vatandaşlığı için başvuruyoruz. Linda ve ben Amerikalı kalmaya devam edeceğiz ve çocuğumuzu çok sevdiğimiz ifade özgürlüğü de içinde olmak üzere Amerikan değerleriyle büyüteceğiz. ABD’ye dönüp bütün ailenin bir araya geleceği günü dört gözle bekliyorum. En büyük arzum nerede yaşarsa yaşasın, oğlumuzu kendisini evinde hissetmesi.” dedi.

Rusya, geçen ay Snowden’e süresiz oturum hakkı tanımıştı.

Snowden 2013 yılından bu yana Rusya’da

Amerika Birleşik Devletleri’nin, casusluk suçlamasıyla yargılamak istediği Snowden, 2013 yılında ülkesinden kaçarak Rusya’ya sığınmıştı.

Avukatı Anatoly Kucherena, geçen ay yaptığı açıklamada, süresi dolmak üzere olan oturum iznini uzatmak için nisan ayında yapılan başvurudan, Covid-19 salgınından dolayı ancak yanıt alabildiklerini ve süresiz oturum hakkı verildiğini söylemişti.

Eski istihbaratçı, Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’de sözleşmeli olarak çalışırken Ulusal Güvenlik Dairesi’nin küresel izleme faaliyetlerine dair gizli belgeleri ifşa etmişti.

“Everything You Know about the Constitution is Wrong” (Anayasa Hakkında Bildiğiniz Her Şey Yanlış) adlı kitabı bulunan Snowden yakalandığı takdirde en az 30 yılla yargılanacak. ABD Snowden’in Rusya’dan ülkesine sınır dışı edilmesini istese de iki ülke arasında iade anlaşması bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar