ABD’li ajan Snowden, kendisi ve karısı için Rusya’dan vatandaşlık başvurusunda bulundu

Amerikalı eski istihbarat ajanı Edward Snowden, kendisi ve karısı için Rusya’dan vatandaşlık başvurusunda bulundu. Eski ajanın avukatı Anatoly…
ABD'li ajan Snowden, kendisi ve karısı için Rusya’dan vatandaşlık başvurusunda bulundu

Amerikalı eski istihbarat ajanı Edward Snowden, kendisi ve karısı için Rusya’dan vatandaşlık başvurusunda bulundu.

Eski ajanın avukatı Anatoly Kucherena, Snowden ve hamile olan eşinin aralık ayında doğacak çocuklarından Covid-19 salgını sürerken ve sınırlar kapalıyken, ayrı kalmamak için vatandaşlık başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Snowden Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ailemizden çok uzun süre ayrı kaldıktan sonra karım ve ben çocuğumuzdan ayrı kalmak istemiyoruz. Bu yüzden pandemi sırasında ve sınırlar kapalıyken Rusya vatandaşlığı için başvuruyoruz. Linda ve ben Amerikalı kalmaya devam edeceğiz ve çocuğumuzu çok sevdiğimiz ifade özgürlüğü de içinde olmak üzere Amerikan değerleriyle büyüteceğiz. ABD’ye dönüp bütün ailenin bir araya geleceği günü dört gözle bekliyorum. En büyük arzum nerede yaşarsa yaşasın, oğlumuzu kendisini evinde hissetmesi.” dedi.

Rusya, geçen ay Snowden’e süresiz oturum hakkı tanımıştı.

Snowden 2013 yılından bu yana Rusya’da

Amerika Birleşik Devletleri’nin, casusluk suçlamasıyla yargılamak istediği Snowden, 2013 yılında ülkesinden kaçarak Rusya’ya sığınmıştı.

Avukatı Anatoly Kucherena, geçen ay yaptığı açıklamada, süresi dolmak üzere olan oturum iznini uzatmak için nisan ayında yapılan başvurudan, Covid-19 salgınından dolayı ancak yanıt alabildiklerini ve süresiz oturum hakkı verildiğini söylemişti.

Eski istihbaratçı, Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’de sözleşmeli olarak çalışırken Ulusal Güvenlik Dairesi’nin küresel izleme faaliyetlerine dair gizli belgeleri ifşa etmişti.

“Everything You Know about the Constitution is Wrong” (Anayasa Hakkında Bildiğiniz Her Şey Yanlış) adlı kitabı bulunan Snowden yakalandığı takdirde en az 30 yılla yargılanacak. ABD Snowden’in Rusya’dan ülkesine sınır dışı edilmesini istese de iki ülke arasında iade anlaşması bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ABD Başkanlık Seçimleri: Trump 'Oy sayımı Salı bitmezse avukatlarım devreye girebilir' dedi

ABD Başkanlık Seçimleri: Trump 'Oy sayımı Salı bitmezse avukatlarım devreye girebilir' dedi

Next Article
NASA'nın uzay teleskobu "dev bir balkabağı" buldu

NASA'nın uzay teleskobu "dev bir balkabağı" buldu

Related Posts
Devamı

ABD’de iki koz aşı yapılmış kişiler maskesiz dolaşabilecek

Yaklaşık 230 milyon doz aşı yapılan ABD'de maske ile ilgili yeni bir tavsiye kararı alındı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede tamamen aşılanmış kişilerin maskesiz dışarıya çıkabileceğini, spor aktiviteleri yapabileceğini, kalabalık olmayan ortamlarda yemek yiyebileceğini açıkladı. CDC'nin açıklamasında "İç mekanlarda ise maske kullanımına devam edilmeli" uyarısı yapıldı.