ABD’den Türkiye’ye ‘Meis Adası yakınlarında tüm eylem planlarını iptal etme’ çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye Meis Adası yakınlarında her türlü eylem planını iptal etme ve Yunanistan ile gerilimi artıracak…

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye Meis Adası yakınlarında her türlü eylem planını iptal etme ve Yunanistan ile gerilimi artıracak eylemlerden uzak durma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, “ABD, Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki tartışmalı sularda sondaj faaliyetine ilişkin Navtex ilan ettiğini biliyor. Türkiye yönetimini tüm eylem planlarını durdurmaya ve bölgede gerilimin artmasına yol açacak adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi, Meis ve Rodos arasında kalan bölge için 21 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında geçerli olmak üzere NAVTEX mesajı yayınlamış ve duyuruda bu bölgede Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemilerinin sismik araştırma yapacağı belirtilmişti.

Yunanistan ordusunun, Türkiye’nin Meis Adası yakınlarında sondaj çalışmaları başlatma niyetinin ardından alarma geçirildiği ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yabancı Protestanlar ‘kamu düzenine tehdit’ gerekçesiyle Türkiye’den kovuluyor

Next Article

Twitter'dan sonra Facebook da Trump'ın paylaşımlarına uyarı koydu

Related Posts
Devamı

Putin’e son ölümcül darbe! ABD derine iniyor, Putin’in kızları da hedefte!

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı işgal girişimine karşı Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımlara yenileri ekleniyor. ABD, Batılı devletlerin ek yaptırımlar uygulayacağını açıkladı ve yeni yaptırımlar kapsamında, Putin'in iki kızının da yaptırımların hedefinde olduğu iddia edildi. İngiliz basını, yeni yaptırımlarda Putin'in kızları 35 yaşındaki Katerina Tikhonova ve 36 yaşındaki Mariya Vorontsova'nın da mal varlıklarının dondurulacağını öne sürdü.