ABD’de Portland Tartışması

Başkan Donald Trump, karşıt gösterilerin yer aldığı ve bir kişinin hayatını kaybettiği Oregon eyaletinin Portland kentiyle ilgili sosyal medyadan mesajlar paylaştı.

Trump mesajlarından birinde bölgeye federal güvenlik gücü istemeyen kentin Belediye Başkanı Demokrat Ted Wheeler için “sersem” nitelemesinde bulundu ve Portland halkının güvenliğinin olmamasına daha fazla katlanmayacağını belirtti. 

Başkan, federal güvenlik güçlerinin kentteki gösterilere müdahale etmesi gerektiğini savundu. Trump bir kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgiliyse yorumda bulunmadı.

Trump, Ulusal Muhafızlar’ın protestolara müdahale etmesi gerektiği mesajını verdi.

Bir başka Twitter mesajında da Trump Wheeler için “beceriksiz” nitelemesinde bulundu ve Belediye Başkanı’nın “Uykulu Joe Biden” olarak nitelendirdiği Demokrat Başkan adayına benzediğini kaydetti.

Wheeler’ın Trump’a yanıtı gecikmedi. Portland Belediye Başkanı düzenlediği basın toplantısında nefreti ve bölünmeyi yaratanın Trump olduğunu kaydetti.

Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden da Trump’ın umursamaz şekilde şiddeti cesaretlendirdiğini belirtti.

Portland, 25 Mayıs’ta siyah George Floyd’un Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetmesinden bu yana protestolara sahne oluyor.

Son olarak siyah Jacob Blake’in Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde polis kurşunlarına hedef olması, kentteki protestoları arttırmış durumda.

Cumartesi günü kentte Trump destekçileriyle polis şiddetini protesto edenler arasında çatışmalar yaşanmış bir kişi hayatını kaybetmişti.

Hayatını kaybeden kişinin aşırı sağcı bir grupla hareket ettiği ve bu grubun daha önce protestocularla çatıştığı belirtiliyor.

Polis, olayla ilgili 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İç Güvenlik Bakanı da Portland’la ilgili olarak bütün seçeneklerin masada olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD'de Demokratlar Trump'ın Kenosha ziyaretine tepkili

Next Article

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Sadece Rusya, ABD seçimlerine aktif müdahalede bulunuyor

Related Posts
Devamı

ABD’den Rusya’ya açık tehdit: Amerikanın sivil uydularını vurması durumunda bunun karşılığı olacağını söyledi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, videokonferans platformu Zoom üzerinden düzenlendiği basın toplantısında, Beyaz Saray gazetecilerine ABD dış politikası hakkında bilgiler verdi. Kirby, ''ABD altyapısına yönelik herhangi bir saldırı karşılık bulacaktır" dedi.