Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’de Portland Tartışması

Trump mesajlarından birinde bölgeye federal güvenlik gücü istemeyen kentin Belediye Başkanı Demokrat Ted Wheeler için “sersem” nitelemesinde bulundu ve Portland halkının güvenliğinin olmamasına daha fazla katlanmayacağını belirtti. 

Başkan, federal güvenlik güçlerinin kentteki gösterilere müdahale etmesi gerektiğini savundu. Trump bir kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgiliyse yorumda bulunmadı.

Trump, Ulusal Muhafızlar’ın protestolara müdahale etmesi gerektiği mesajını verdi.

Bir başka Twitter mesajında da Trump Wheeler için “beceriksiz” nitelemesinde bulundu ve Belediye Başkanı’nın “Uykulu Joe Biden” olarak nitelendirdiği Demokrat Başkan adayına benzediğini kaydetti.

Wheeler’ın Trump’a yanıtı gecikmedi. Portland Belediye Başkanı düzenlediği basın toplantısında nefreti ve bölünmeyi yaratanın Trump olduğunu kaydetti.

Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden da Trump’ın umursamaz şekilde şiddeti cesaretlendirdiğini belirtti.

Portland, 25 Mayıs’ta siyah George Floyd’un Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetmesinden bu yana protestolara sahne oluyor.

Son olarak siyah Jacob Blake’in Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde polis kurşunlarına hedef olması, kentteki protestoları arttırmış durumda.

Cumartesi günü kentte Trump destekçileriyle polis şiddetini protesto edenler arasında çatışmalar yaşanmış bir kişi hayatını kaybetmişti.

Hayatını kaybeden kişinin aşırı sağcı bir grupla hareket ettiği ve bu grubun daha önce protestocularla çatıştığı belirtiliyor.

Polis, olayla ilgili 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İç Güvenlik Bakanı da Portland’la ilgili olarak bütün seçeneklerin masada olduğunu açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar