ABD’de başkanlık seçimleri için şu ana kadar 56 milyondan fazla oy kullanıldı

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, birçok eyalette başlayan erken oy kullanma sürecinde şu ana dek 56 milyondan fazla kişinin oyunu kullandığı bildirildi.

ABD’de başkanlık seçimleri için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi ‘ABD Seçimler Projesi’ne göre, posta ve sandık başında oy kullanma yoluyla şu ana kadar 56 milyon 567 binden fazla kişi oy kullandı.

Posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 38 milyonu geçerken, yaklaşık 17 milyon kişi de seçim merkezlerinde oylarını bire bir kullanma yolunu tercih etti.

New York’ta ilk gün uzun kuyruklar oluştu

Erken oy kullanma sürecine bugün başlayan New York eyaletinde, birçok oy kullanmamerkezinin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Hafta sonu olmasının da etkisiyle sabahın erken saatlerinden itibaren özellikle New York şehir merkezinde başlayan yoğunluğun ilerleyen saatlere kadar sürdüğü kaydedildi.

İnternet sitesinin yöneticisi Florida Üniversitesi’nden seçim uzmanı Prof. Michael McDonald, daha önce yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle birçok eyalette posta yoluyla veya sandık başında erken oylamaya izin verilmesinin, sayının yükselmesinde ana etken olduğunu ifade etmişti.

McDonald, erken oylama oranlarına bakarak seçimlerde 150 milyon oy kullanılabileceği tahmininde bulunmuş, bunun da ülke seçmeninin yüzde 65’ine tekabül edeceğine ve 1908’den bu yana en yüksek seviyede katılımın beklendiğine dikkati çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

ABD'de koronavirüs rekoru: Bir günde 88 bin yeni vaka

Next Article

Sudan'da iktidar ortakları arasında "İsrail ile normalleşme" çatlağı

Related Posts
Devamı

Peter Kuznick: Amerikan savaş suçlarının anlatılmamış öyküsü (2)

ABD küçük Vietnam’a, tarihin bütün savaşlarının tüm taraflarının attığı bombalardan daha fazlasını ve 2. Dünya Savaşı’ndaki tüm bombaların da üç katını attı. Ülkenin kırsal alanındaki bitkisel hayatı öldürmek için 19 milyon galon zehir kullanıldı. Vietnam’ın güzel saçaklı ormanları etkili bir şekilde yok edildi. ABD, Güney Vietnam’ın 15.000 küçük köyünün 9000’inini ortadan kaldırdı.
Devamı

Yeni ABD başkanı Joe Biden oldu! İşte Biden’ın koronavirüsten ırkçılığa kadar 8 kritik konuda izleyeceği politikalar

ABD, koronavirüsten ırkçılığa kadar çeşitli sorunlarla uğraşırken yeni Başkan Joe Biden işçilere yeni ekonomik fırsatlar yaratma, çevreyi koruyan bazı kuralları geri getirme, sağlık hakkına erişimi artırma ve uluslararası işbirliklerini geliştirme gibi hedeflere sahip. İşte Biden'ın 8 kritik konuda izleyeceği politikalar.