Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD ve Hindistan’dan Hint Okyanusu’nda ortak tatbikat

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Nimitz uçak gemisi, Hint Okyanusu’nda Hindistan Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Nimitz uçak gemisinin, Hindistan Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle ortak bir tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi. Söz konusu tatbikat Hint Okyanusu’nda yapılıyor.

ABD’nin uçak gemileri USS Nimitz ve USS Ronald Reagan, iki hafta içerisinde ikinci kez Güney Çin Denizi’ne gönderildi. Bu sebeple hem Çin hem de ABD birbirlerini bölgede tansiyonu yükseltmekle suçluyorlar.

Hindistan ve Çin arasında da son günlerde tansiyon yüksek. İki ülke askerleri geçtiğimiz ay sınır bölgesinde silahlı çatışmalar yaşadı.

USS Nimitz uçak gemisi komutanı Amiral Jim Kirk, yaptığı açıklamada Hindistan’la düzenlenen ortak tatbikatın, iki ülke deniz kuvvetlerinin ortak çalışma yeteneklerini arttırmaya yardımcı olacağını söyledi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada da birlikte yapılan tatbikatla, ABD ve Hindistan deniz kuvvetlerinin ortak hareket ve hava kuvvetleri kabiliyetlerinin arttırıldığı ifade edildi.

Tatbikat, Hindistan’ın Andaman ve Nicobar adaları yakınlarında yapılıyor. Malacca Körfezi yakınlarında bulunan bölge aynı zamanda dünyanın en yoğun deniz trafiğinin bulunduğu alanlarından biri olarak biliniyor. Hindistan’ın bu adalarda askeri bir üssü de bulunuyor.

Bu yılın sonlarına doğru Hindistan, Bengal Koy’unda ABD ve Japonya ile ortak bir başka tatbikat daha gerçekleştirecek. Bu tatbikata Avustralya’nın da davet edilmesi gündemde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar