ABD ve Hindistan’dan Hint Okyanusu’nda ortak tatbikat

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Nimitz uçak gemisi, Hint Okyanusu’nda Hindistan Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.…

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Nimitz uçak gemisi, Hint Okyanusu’nda Hindistan Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Nimitz uçak gemisinin, Hindistan Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle ortak bir tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi. Söz konusu tatbikat Hint Okyanusu’nda yapılıyor.

ABD’nin uçak gemileri USS Nimitz ve USS Ronald Reagan, iki hafta içerisinde ikinci kez Güney Çin Denizi’ne gönderildi. Bu sebeple hem Çin hem de ABD birbirlerini bölgede tansiyonu yükseltmekle suçluyorlar.

Hindistan ve Çin arasında da son günlerde tansiyon yüksek. İki ülke askerleri geçtiğimiz ay sınır bölgesinde silahlı çatışmalar yaşadı.

USS Nimitz uçak gemisi komutanı Amiral Jim Kirk, yaptığı açıklamada Hindistan’la düzenlenen ortak tatbikatın, iki ülke deniz kuvvetlerinin ortak çalışma yeteneklerini arttırmaya yardımcı olacağını söyledi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada da birlikte yapılan tatbikatla, ABD ve Hindistan deniz kuvvetlerinin ortak hareket ve hava kuvvetleri kabiliyetlerinin arttırıldığı ifade edildi.

Tatbikat, Hindistan’ın Andaman ve Nicobar adaları yakınlarında yapılıyor. Malacca Körfezi yakınlarında bulunan bölge aynı zamanda dünyanın en yoğun deniz trafiğinin bulunduğu alanlarından biri olarak biliniyor. Hindistan’ın bu adalarda askeri bir üssü de bulunuyor.

Bu yılın sonlarına doğru Hindistan, Bengal Koy’unda ABD ve Japonya ile ortak bir başka tatbikat daha gerçekleştirecek. Bu tatbikata Avustralya’nın da davet edilmesi gündemde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

ABD'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 803 ölüm

Next Article

ABD petrol stokları 7.54 milyon varil birden yükseldi

Related Posts
Devamı

ABD’nin yeni silahı deşifre oldu! Ordu için gizli çalışmaların yapıldığı tesiste çekilen fotoğraf ortalığı karıştırdı

ABD ordusu için gerçekleştirdiği gizli çalışmalar ile daha önce de birçok kez gündeme gelen Lockheed Martin'in tesislerinde görüntülenen bir cisim ülkede gündem yarattı. Fotoğrafların nasıl ve kim tarafından çekildiği bilinmezken görüntülerle ilgili yorum yapması istenen şirket direktörü "Yapamam" yanıtını verdi. Sosyal medya kullanıcılarından bazıları esrarengiz cisim için yeni nesil savaş uçağı yorumunda bulunurken, bazıları ise İnsanız Hava Aracı olduğunu iddia etti.