Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika ABD, Suriye’nin kuzeybatısındaki El Kaide liderine suikast düzenlemek için ‘ninja cehennem ateşi’ füzesi kullandı

ABD, Suriye’nin kuzeybatısındaki El Kaide liderine suikast düzenlemek için ‘ninja cehennem ateşi’ füzesi kullandı

0
ABD, Suriye’nin kuzeybatısındaki El Kaide liderine suikast düzenlemek için ‘ninja cehennem ateşi’ füzesi kullandı
ABD ordusunun iki hafta önce kuzeybatı Suriye’de El Kaide’ye bağlı bir terör örgütünün üst düzey bir liderini öldürmek için güçlü bir füze kullandığı bildirildi.

New York Times’a göre, bu operasyonda ABD güçleri, patlayıcı kafasının değiştirildiği ve kurbanı ezmek veya kesmek için uzun bıçakların yerleştirildiği bir “Ninja Cehennem Ateşi” füzesi kullandı.

ABD güçleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki seçkin bir El Kaide liderini özel olarak tasarlanmış bu füzeleri kullanarak üç ay sonra ikinci kez öldürdü.

Daha önce ABD askeri ve terörle mücadele yetkilileri, füze saldırısının İdlib Valiliği Hurras Al-Deen terör örgütünün lideri Sayyaf al-Tunisi’yi öldürdüğünü söylemişti.

Sayyaf al-Tunisi, El Kaide saldırıları için önde gelen bir plancı olan Tunus vatandaşı idi ve öldürülmesinin terör örgütünün operasyonlarını engelleyeceği vurgulandı.

CIA, R9X olarak bilinen bu füzeyi, yaklaşık on yıl önce Başkan Barack Obama’nın Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, Somali ve Yemen ve gibi uzak sıcak noktalarda Amerika Birleşik Devletleri’nin terörizme karşı uzun süredir devam eden savaşlarında sivil kayıpları ve mülk hasarını azaltmak için geliştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz