ABD, Suriye’nin kuzeybatısındaki El Kaide liderine suikast düzenlemek için ‘ninja cehennem ateşi’ füzesi kullandı

ABD ordusunun iki hafta önce kuzeybatı Suriye’de El Kaide’ye bağlı bir terör örgütünün üst düzey bir liderini öldürmek…
ABD ordusunun iki hafta önce kuzeybatı Suriye’de El Kaide’ye bağlı bir terör örgütünün üst düzey bir liderini öldürmek için güçlü bir füze kullandığı bildirildi.

New York Times’a göre, bu operasyonda ABD güçleri, patlayıcı kafasının değiştirildiği ve kurbanı ezmek veya kesmek için uzun bıçakların yerleştirildiği bir “Ninja Cehennem Ateşi” füzesi kullandı.

ABD güçleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki seçkin bir El Kaide liderini özel olarak tasarlanmış bu füzeleri kullanarak üç ay sonra ikinci kez öldürdü.

Daha önce ABD askeri ve terörle mücadele yetkilileri, füze saldırısının İdlib Valiliği Hurras Al-Deen terör örgütünün lideri Sayyaf al-Tunisi’yi öldürdüğünü söylemişti.

Sayyaf al-Tunisi, El Kaide saldırıları için önde gelen bir plancı olan Tunus vatandaşı idi ve öldürülmesinin terör örgütünün operasyonlarını engelleyeceği vurgulandı.

CIA, R9X olarak bilinen bu füzeyi, yaklaşık on yıl önce Başkan Barack Obama’nın Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, Somali ve Yemen ve gibi uzak sıcak noktalarda Amerika Birleşik Devletleri’nin terörizme karşı uzun süredir devam eden savaşlarında sivil kayıpları ve mülk hasarını azaltmak için geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Birleşik Kralık ve ABD arasında yeni ortaklık AXIOS

Next Article

ABD casus uçağı Rusya'nın Suriye'deki en büyük üssüne yaklaşıyor

Related Posts