Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD seçimlerinden üç gün sonra: Bilmeniz gerekenler

Başkan Donald Trump ve Demokratik rakibi Joe Biden, 2020 başkanlık seçim kampanyasının son üç gününde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçmenlere kapanış konuşmalarını yapmaya devam ediyor.

Trump’ın önümüzdeki birkaç gün içinde, Pennsylvania’da cumartesi günü dört etkinlik de dahil olmak üzere, sekiz farklı miting alanı eyaletinde 14 mitingte yer alacak.

Biden, cumartesi günü Michigan’ın kilit eyaletindeki iki kampanya etkinliğinde eski Başkan Barack Obama ile bir sahneyi paylaşacak. Detroit’te düzenlenecek ikinci etkinliğine şarkıcı Stevie Wonder eşlik edecek.

89,5 milyondan fazla Amerikalı, oy pusulalarını posta yoluyla COVID-19 salgını nedeniyle birçok alanda genişleyen bir süreç  ya da şahsen erken oylama sırasında verdi.

Bu sayı, 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan toplam oy sayısının yüzde 65’ini temsil ediyor. Seçime uygun Amerikalıların yaklaşık yüzde 60’ı son başkanlık seçimlerine katıldı ancak bazıları bu yıl sayının artacağını tahmin ediyor.

Hem Hawaii hem de Teksas’taki erken oylama sayıları, 2016’daki toplam seçmen katılım oranlarından daha yüksek.

Trump, Bucks County, Reading, Butler ve Montoursville, Pennsylvania’da mitingler düzenleyecek.

Biden, Michigan, Flint ve Detroit’te Barack Obama ile kampanyalar yürütüyor.

Başkan Yardımcısı Mike Pence Kuzey Carolina’yı ziyaret edecek, Kamala Harris ise Florida’da kampanyalar gerçekleştirecek.

Anket konumu

Cuma günü yayınlanan bir Fox News anketine göre, Biden ulusal çapta olası seçmenler arasında lider olmaya devam ediyor. Birkaç hafta önceki Fox News anketine göre iki puan daha düşük olmasına rağmen, Trump’a göre yüzde 52-44 avantaja sahip.

Biden, Trump’ın yüzde 32’sine kıyasla yüzde 54 destekle bağımsız seçmenler arasında başı çekiyor. Çıkış anketlerine göre Trump, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton karşısında dört puan farkla bağımsızlık kazandı.

Biden ayrıca, tercih edilebilirlik söz konusu olduğunda önemli bir avantaja sahiptir. Anket, seçmenlerin yüzde 55’inin, Trump’ın yüzde 44’üne kıyasla onu olumlu gördüğünü söylüyor.

Ankete katılanların yüzde kırk altısı, Trump’ın başkan olarak yaptığı işi onayladığını söylüyor ancak onaylamayan yüzde 54’ün neredeyse yarısı yüzde 46  iş performansını kesinlikle onaylamıyor.

Anketin hata payı +/- 2,5 yüzde puandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar