Ana Sayfa Bilim Ve Teknoloji İş Dünyası ABD işsizlik maaşı başvuruları beklenenin üstünde çıktı

ABD işsizlik maaşı başvuruları beklenenin üstünde çıktı

0
ABD işsizlik maaşı başvuruları beklenenin üstünde çıktı

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 898,000 ile beklenenden daha yukarıda gerçekleşti

ABD’de işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı geçen hafta beklenmedik bir şekilde artarak Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve daha fazla Amerikalı daha uzun dönemli yardıma geçti. Bu durum iş gücü piyasasındaki toparlanma hızında son dönemde görülen yavaşlamanın altını çiziyor.

İşsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı 10 Ekim’de biten haftada 898,000 seviyesinde gerçekleşti. Düzeltilmemiş bazda, bu veri Temmuz ayından bu yana en büyük artışını gösterdi.

İşsizlik maaşından yararlanmaya devam edenlerin sayısını gösteren süregelen işsizlik maaşı başvuruları, 3 Ekim haftası 1.17 milyon düşerek 10 milyon seviyesine indi.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ilk başvuruların 825,000 ve süregelen başvuruların 10.55 milyon seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Ancak bu düşüş kısmen, 13 haftaya kadar işsizlik maaşı desteği sağlayan federal program Pandemi Acil İşsizlik Maaşı’ndan (PAİM) yararlanmak için devlet desteğinden vazgeçenlerin sayısını da yansıtıyor. PAİM rakamı 26 Eylül haftasında 818,054 artarak 2.78 milyona tırmandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz