Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, İsrail’in ‘niteliksel askeri avantajını’ sağlama sözü verdi

BAE’nin F-35 hayalet savaş uçağı gibi gelişmiş ABD silahlarına sahip olma ihtimali İsrail’i endişelendiriyor.

Pompeo, Washington’un BAE’ye 20 yıldan uzun süredir askeri destek sağladığını kaydetti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri ile gelecekteki herhangi bir ABD silah anlaşmasında İsrail’in Orta Doğu’da bir askeri avantaj elde etmesini sağlayacağını söyledi.

Başbakan Benjamin Netanyahu ile Kudüs’te yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere verdiği demeçte Pompeo, “ABD’nin nitelikli askeri üstünlük açısından yasal bir şartı var. Bunu onurlandırmaya devam edeceğiz.”

Netanyahu, İsrail-Arap barış çabalarına ABD’nin desteğini göstereceğini ve İran’a karşı bir cephe inşa edecek bir Ortadoğu ziyaretine başlayan Pompeo’nun konuyla ilgili güvence aldığını söyledi. Aynı zamanda Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’i de içerecek.

13 Ağustos’ta İsrail ile BAE arasındaki ilişkileri normalleştirme konusunda ABD aracılığında bir anlaşma açıklandı. Ancak İsrail’de, Körfez gücünün F-35 gizli savaş uçağı gibi gelişmiş ABD silahlarını elde etme olasılığı konusunda bazı görüş ayrılıkları oldu.

Pompeo, Washington’un BAE’ye 20 yıldan fazla bir süredir askeri destek sağladığını, İran’ın ve aynı zamanda İsrail’in rakibi olan ortak tehditleri engellemek için gerekli önlemleri aldığını söyledi.

Pompeo, “Bunu yapmaya, bunu başarmaya derinden bağlıyız ve bunu İsrail’e olan bağlılığımızı koruyacak şekilde yapacağız ve hedefe ulaşılacağından eminim.” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin ABD’nin İran’a silah ambargosunu uzatmaya yönelik kararını reddetmesinden rahatsız olan Trump yönetimi, Tahran’la 2015 nükleer anlaşmasının bir parçası olarak hafifletilen BM yaptırımlarının “geri çekilmesini” istiyor.

Pompeo, “İran’ın ileri teknoloji silah sistemlerine erişememesini sağlamak için sahip olduğumuz her aracı kullanmaya kararlıyız” dedi. “Tüm dünyanın yararına olduğunu düşünüyoruz.” dedi

Bu arada Filistinliler, ABD yönetimini Orta Doğu diplomatik hamlelerinde onları kenara çekmeye çalışmaması konusunda uyardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar