Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD F-35’ine karşı S-400: Rusya, S-400’ler İçin Balistik Füzeler ve Gizli Jetlere Karşı En Büyük Testi Gerçekleştiriyor

ABD’nin ‘beşinci nesil’ görünmez ‘F-35’lerine karşı çıkan, Rusya’nın havadan’ yok edici ‘ile buluşan’ ve tespit edilemeyen kuvvet olan en gelişmiş S-400 savunma füzesi sistemleri, modern savaşlarda zaman nihai hesaplaşma olarak lanse ediliyor.

Ve önümüze çıkacak şeylere kısa bir bakış olarak, Rusya ordusu bu hafta ülkenin güney Astrakhan Oblast bölgesinde devam eden askeri tatbikatlarının bir parçası olarak S-400 karadan havaya füze sistemleri için canlı ateş tatbikatları gerçekleştirdi.

Merkez Askeri Bölge basın bürosundan TASS Rus Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, “Canlı ateş tatbikatıyla tatbikat aşamasının bir parçası olarak, S-400 Triumf sistemleri ve Pantsyr-S1 anti- uçak füzesi / silah fırlatıcıları, füzeleri fırlatarak hayali bir düşmanın simüle edilmiş devasa füzesini ve hava saldırısını püskürttü. Sonuç olarak, imha edilmeleri için belirlenen tüm hedefler gerekli prosedürlere uygun olarak vuruldu.” diye belirtildi.

Bildirildiğine göre, bir savaş eğitim ortamı oluşturmak ve hava saldırısının simülasyonu için kullanılan vurulan hedefler; Strizh-M, Favorit ve Kaban hava füzesi hedefleri ve Armavir alçak irtifa hedef füzelerinden başkası değildi.

Merkez Askeri Bölge Hava Savunma Bölümü tarafından yürütülen tatbikatlar, 450’den fazla Rus askeri personeli ve iki yüz askeri teçhizatı içeriyordu ve katılan muharebe ekipleri, teknik, taktik ve füze atış önlemlerinde tüm teori testlerinden sağlam geçti.

Bu arada, gerçekleştirilen gerçek ateş tatbikatı, 10.000’den fazla askerin katıldığı büyük ölçekli Hava Savunma Tatbikatlarının bir parçasıydı.

     “Tatbikatlar sırasında, uçaksavar füze alay birimleri de yeni bir konumlandırma alanında hava savunması için savaş görevine başladılar, kavramsal olarak kirlenmiş arazi bölümlerini aştıktan sonra geçici görev pozisyonlarına yürüdü ve bir dizi önlem aldı. savaş donanımını kamufle etmek, ”dedi Merkez Askeri Bölge basın ofisi.

EurAsian Times’a konuşan uzmanlara göre, Ruslar kesinlikle S-400’lerini Amerikan gizli jetlerine, özellikle de F-35’lere karşı test etmeyi çok isterdi. Bununla birlikte, S-400’lerin sürekli olarak Rus gizli jetlerine karşı test edildiğine şüphe yok.

Türünün en gelişmişi olarak kabul edilen Rus yapımı S-400; uçakları, seyir ve balistik füzeleri tespit edip imha etmek için tasarlanmış en modern uzun ve orta menzilli karadan havaya füze sistemidir ve aynı zamanda yetenekli olandan daha fazlasını sunar.

2007 yılında hizmete giren sistemler, 400 kilometreye kadar menzilde, ışık hızının altı katına kadar, 30 kilometreye kadar yüksekliklerde hedeflere angaje olacak şekilde tasarlanmıştır ve ayrıca 40N6 füzeleri (uzun menzilli, hipersonik, Karadan Havaya Füzeler) manevra kabiliyeti düşük aerodinamik hedefleri devreye sokmak için kullanılabilir.

Ayrıca, ABD yapımı ‘izlenemez’ F-35 hayalet avcı uçaklarıyla savaşabilen tek savunma sistemi oldukları söyleniyor.

F-35’ler, esas olarak düşman radarlarında izlenemez olma kabiliyetinden dolayı, gezegenin yüzünde en çok aranan savaş uçaklarından biridir. ABD Başkanı Donald Trump tarafından birçok kez ‘görünmez’ olarak etiketlenen F-35’ler, radarı emen boyalar, malzemeler ve gövdesinin ısıyı azaltmalarını sağlayan köşeli hatları gibi gizli teknolojiyi kullanmak ve radar sistemlerinden kaçmak için karmaşık bir şekilde tasarlandı.

Bununla birlikte, S-400’ler, gizli uçakları ve hipersonik hedefleri belirleme ve takip etme konusunda ustalaşan ve F-35’in en ünlü özelliğini neredeyse geçersiz kılan gizli teknolojisine karşı koymak için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Donald Trump’ın Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in onu diğer ülkelere geniş çapta ihraç etmesi fikrine katlanamamasının nedenlerinden biri de budur. ABD savunma sistemlerini satın almak için ülkelere ekonomik yaptırımlar bile uygulamıştır.

Kaynak: eurasiantimes

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar