ABD Enerji Enformasyon İdaresinde Petrolde ‘karantina 2.0’ endişesi

Koronavirüs salgınında vakaların artması, buna önlem olarak da ülkelerin yeni önlemler açıklaması petrolde talep bazlı endişelerin derinleşmesine neden…

Koronavirüs salgınında vakaların artması, buna önlem olarak da ülkelerin yeni önlemler açıklaması petrolde talep bazlı endişelerin derinleşmesine neden oldu. Brent petrol Mayıs’tan bu yana en düşül seviyeyi gördü.

Artan vakaların ve önlemlerin talep tarafında yarattığı endişeler petrol fiyatlarında düşüş getirdi.

Brent petrol 37 doların altını görerek Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 4,3 milyon (yüzde 0,9) artışla 492,4 milyon varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 1,2 milyon varil artacağı yönündeydi.

Libya’da, petrol tesisleri ve limanlarındaki mücbir sebep halinin kaldırılmasının ardından tekrar başlayan üretimin piyasalarda oluşturduğu arz fazlası endişesi de fiyatları aşağı yönde etkiliyor.

Talep tarafında ise dünya genelinde Kovid-19 vakalarında görülen artışın uluslararası petrol piyasalarında oluşturduğu “küresel petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği” endişesi fiyatlarda baskı oluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Kasırgaya dönüşerek ABD kıyılarını vuran Zeta, 3 can aldı

Next Article
Küresel piyasalarda dolar/TL yükselişte

Küresel piyasalarda dolar/TL yükselişte

Related Posts