ABD ekonomisine yeni tehdit

ABD’de doğum oranındaki düşüşün Kovid-19’un sona ermesinin ardından Amerikan ekonomisine yeni sorunlar yaratacağı belirtildi.

Bloomberg’in aktardığına göre, ABD’de doğum oranındaki düşüş, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19 ) sona ermesinin ardından Amerikan ekonomisine yeni sorunlar yaratacak.

Guttmacher Enstitüsü tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, son yıllarda ABD’deki toplam doğurganlık oranı kadın başına 2.1’den 1.7’ye düştü. Buna ek olarak, pandemiye bağlı kriz nedeniyle Amerikalı kadınların yüzde 34’ü hamileliği ertelemek veya daha az çocuk sahibi olmak istiyor.

Brooking Enstitüsü analistleri de olumsuz yönde görüş belirtti. Hesaplamalarına göre, gelecek yıl ABD’de nüfus bilimcilerinin beklediğinden yarım milyon daha az çocuk doğacak. Bu düşüş, ülkede 150 bini bulan koronavirüs ölüm vakasıyla birlikte, gelecekte ekonomiye yansıyacak. Böylece, ABD çok sayıda tüketici, işçi ve vergi mükellefini kaybedecek.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya genelindeki Kovid-19 vaka sayısı 16.5 milyonu geçti, şu ana kadar 650 bin kişi öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Countdown To Mars Aracı Fırlatıldı...

Next Article

Amerika ekonomisi, 32.9 düşüşle, yılın 2. çeyreğinde, tarihinin en kötü çeyreğine sahip oldu

Related Posts
Devamı

FED’in Eylül toplantısında faiz oranını sabit tutması bekleniyor

ABD Merkez Bankası'nın (FED) bugün ve yarın yapacağı Eylül ayı toplantısından faiz oranlarının şimdilik değiştirilmemesi kararı çıkması bekleniyor. Ancak FED yetkililerinin bu yılın sonundan önce faizlerin daha fazla yükseltilmesi gerekip gerekmeyeceğine işaret edecek yeni ekonomik öngörüleri de belirtmesi planlanıyor.