ABD, CIA’ya Venezuela’da terör eylemleri gerçekleştirme yetkisi verdi

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD hükümetinin CIA casus teşkilatına Venezuela’da terörist ve gizli eylemler gerçekleştirmesi için yeşil ışık yaktığını söyledi.

Nicolas Maduro Salı günü (yerel saatle) ABD hükümetinin Venezuela’da terörist operasyonları gerçekleştirmek için CIA‘yı kullandığını söyledi.

Maduro, televizyonda yaptığı konuşmada, “CIA’ya, kendi unsurları tarafından petrol, elektrik, askeri ve seçim hedeflerine ve diğer kirli gizli faaliyetlere karşı terörist ve gizli operasyonlar gerçekleştirmesi için yeşil ışık yakıldı’ dedi.

Venezuela cumhurbaşkanı geçen Cuma günü, daha önce Irak’ta bir ABD denizcisi olan bir Amerikan casusunun Venezuela’da tutuklandığını duyurmuştu.

Venezuela’daki casusun tutuklanmasının ardından, ülkenin başsavcısı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sözkonusu casusun ülkenin elektrik şebekesini ve rafinerilerini kesintiye uğratmak istediğini söyledi.

Venezuela’nın baş savcısı William Saab, son günlerde Amerikan casusunun üç işbirlikçisinin güvenlik güçleri tarafından tutuklandığını söyledi. Üst düzey Venezuelalı yetkili Amerikan casusunun adının Matthew Heath olduğunu bildirdi.

ABD başkanı Maduro da, konuyla ilgili  “Dün Falcon eyaletinde Amuay ve Cardon rafinerilerini gözetlerken Amerikalı bir casusu yakaladık.” ifadesini kullanmıştı.

Venezuela’da mayıs ayında başkent Caracas’a 45 dakika mesafedeki bir kıyı kentinde bir sürat teknesi içindeki bir grupla güvenlik güçleri arasında çatışma çıkmış, olayda 8 kişi ölmüş, iki Amerikalı ise gözaltına alınmıştı.

Maduro yönetimi olayın arkasında ABD ve Kolombiya hükümetlerinin olduğunubildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Ruhani: ABD İran'a ne müzakere ne savaş dayatabilir

Next Article

Politico: CIA, Trump'a sunulan 'Rusya ile ilgili istihbarat' akışını sınırlandırdı

Related Posts