Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Beyaz Saray yetkilisinin Şam’a ‘gizli ziyaretini’ doğruladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bir Beyaz Saray yetkilisinin Şam’a yaptığı “gizli ziyaret” hakkında yorum yaparak, Suriye yetkililerinin Washington’un Amerikan vatandaşları hakkındaki talebini reddettiğini belirtti.

Pompeo, ABD yetkilisinin Şam ziyaretiyle ilgili bir soruya yanıt olarak, ABD’nin Suriye hükümetini tutuklu Amerikalı gazeteci Austin Tice’yi serbest bırakmaya zorlamak istediğini söyledi.

Pompeo: “Tutukluların davaları üzerinde çalışırken, dikkatimizi bu konuya odaklıyoruz. İsteğimiz Suriyelilerden Tice Bey’i serbest bırakıp bildiklerini bize açıklamaları. Ama bunu yapmamayı seçtiler” dedi.

Bu açıklama, Trump yönetimindeki kaynaklara göre Wall Street Journal’ın geçtiğimiz pazar günü verdiği habere göre, Beyaz Saray’da terörizmle mücadeleyle ilgilenen tanınmış bir yetkili olan ABD Başkan Yardımcısı Kesh Patel’in Şam’ı ziyaret etmesinden sonra geldi.

Al-Watan’a göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Patel ile görüşmedi ve Şam, Patascus’un teklifini reddetti.

Gazete, Suriye’nin, ABD’nin herhangi bir bilgi alışverişi yapılmadan önce Suriye topraklarını işgal ve yaptırımlarına son vermesini talep ettiğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar