ABD Başkan adayı Biden, Irak ve Afganistan’da askeri varlığı sürdürmekten yana

Özel harekat kapasitesini müttefiklerle koordine etmeleri gerektiğini söyleyen Biden, söz konusu ülkelerdeki askeri varlığın maksimum bin 500 ila 2 bin arasında değişeceğini dile getirdi.

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, seçilmesi halinde ABD güçlerinin Irak ve Afganistan’daki küçük varlığını sürdüreceğini ve ABD savunma bütçesinde büyük bir kesinti yapmayı planlamadığını dile getirdi.

Biden, ABD merkezli askeri gazete Star and Stripes’e verdiği röportajda, “Askerlerin geri çekilmesini destekliyorum ancak sorun şu ki, hala terör ve DEAŞ konusunda endişelenmemiz gerekiyor” dedi.

Özel harekat kapasitesini müttefiklerle koordine etmeleri gerektiğini söyleyen Biden, söz konusu ülkelerdeki askeri varlığın maksimum bin 500 ila 2 bin arasında değişeceğini dile getirdi.

Biden ayrıca ordunun Rusya ve Çin gibi potansiyel tehditlerle başa çıkmaya odaklanması gerekeceği için ABD savunma bütçesinde büyük düşüşler öngörmediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasında ‘sonsuz savaşları’ eleştirerek, yurtdışındaki askerlerin varlığını azaltmayı ana konu haline getirdi.

Trump, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında kısa sürede Irak’taki asker sayısını 2 bine, Afganistan’daki asker sayısını da 4 bine düşüreceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

Trump, Bahreyn'in de İsrail'le ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığını duyuracak

Next Article

Çin Halk Sağlığı Bakanlığı; ABD yalan haberleri ile Korona virüse karşı mücadeleyi engelliyor

Related Posts

Uçaktan düşen Afganların bastırıldığı tişörtlerin satışı durduruldu

Taliban'ın ülkede kontrolü ele almasıyla ülkeden kaçmaya çalışan insanlar havaalanına akın etmiş ve uçakların iniş takımına tutunarak yolculuk etmeye kalkmışlardı. Uçaktan düşüş görüntüleri tüm dünyada gündem olurken, bu anların tişörtünün bastırılması ve satışa çıkması büyük tepki toplamıştı. Söz konusu skandal tişörtlerin alışveriş platformunda satışları durduruldu ancak hala farklı internet sitelerinde ürüne ulaşılabiliyor.
Devamı

ABD’de askeri helikopter düştü

ABD donanmasına ait altı mürettebatlı bir helikopterin Pasifik Okyanusu'na (Büyük Okyanus) düştüğü, mürettebattan birinin kurtarıldığı, beşini arama çalışmalarının sürdüğü açıklandı.