Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD Başkan adayı Biden, Irak ve Afganistan’da askeri varlığı sürdürmekten yana

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, seçilmesi halinde ABD güçlerinin Irak ve Afganistan’daki küçük varlığını sürdüreceğini ve ABD savunma bütçesinde büyük bir kesinti yapmayı planlamadığını dile getirdi.

Biden, ABD merkezli askeri gazete Star and Stripes’e verdiği röportajda, “Askerlerin geri çekilmesini destekliyorum ancak sorun şu ki, hala terör ve DEAŞ konusunda endişelenmemiz gerekiyor” dedi.

Özel harekat kapasitesini müttefiklerle koordine etmeleri gerektiğini söyleyen Biden, söz konusu ülkelerdeki askeri varlığın maksimum bin 500 ila 2 bin arasında değişeceğini dile getirdi.

Biden ayrıca ordunun Rusya ve Çin gibi potansiyel tehditlerle başa çıkmaya odaklanması gerekeceği için ABD savunma bütçesinde büyük düşüşler öngörmediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasında ‘sonsuz savaşları’ eleştirerek, yurtdışındaki askerlerin varlığını azaltmayı ana konu haline getirdi.

Trump, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında kısa sürede Irak’taki asker sayısını 2 bine, Afganistan’daki asker sayısını da 4 bine düşüreceklerini bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar